Trwa ładowanie...
drs22ho

Wybory 2020. Tomasz Grodzki do Polonii: Senat zrobi wszystko, by wybory odbyły się zgodnie z Konstytucją

- Zmiany w przepisach wyborczych wprowadzanych przez rząd bardzo utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wam udział w wyborach prezydenckich przewidzianych na maj 2020 roku - ocenił marszałek senatu Tomasz Grodzki w wystąpieniu skierowanym do Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Zapewnił jednocześnie, że Senat uczyni wszystko, by wybory odbyły się w sposób zgodny z Konstytucją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwraca się do Polaków za granicą z okazji Dnia Polonii
Wybory 2020. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwraca się do Polaków za granicą z okazji Dnia Polonii (Twitter.com)
drs22ho

Marszałek Senatu z okazji Dnia Polonii zwrócił się do Polonii i Polaków za granicą. - Majowe święta - rocznice uchwalenia Konstytucji 3-go Maja i wejścia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi czy Dzień Polonii za Granicą upamiętniają najcenniejsze dla nas wartości: umiłowanie Ojczyzny, symboli narodowych, wolności, solidarności, poszanowania praw i godności człowieka - mówi Tomasz Grodzki na nagraniu.

Podkreślił, że Polonia zdecydowanie i odważnie zabiera głos w kwestiach kluczowych dla Polski oraz "działa na rzecz współpracy międzynarodowej, umocnienia pozycji kraju w świecie czy obrony dobrego imienia naszego kraju". Angażują się także w życie społeczności lokalnych, są orędownikami wiedzy o Polsce.

- Niestety z przykrością stwierdzam, że począwszy od tego roku senacka opieka nad Polonią i Polakami za granicą traci wymiar finansowy. Rząd podjął decyzję o pozbawieniu Senatu wieloletniego przywileju wspierania finansowego działań Polonii. Wszystkich pragnę jednak zapewnić, że pomimo tego będziemy z pasją i oddaniem kontynuować pracę na rzecz łączności Polonii i Polaków z zagranicy z Macierzą - zapewnił marszałek Senatu.

drs22ho

I dodał: - Senat RP jest niezmiennie po waszej stronie.

Koronawirus i wybory 2020. "Należy przełożyć te wybory na spokojniejszy czas"

- Dziś jak nigdy dotąd jesteśmy zjednoczeni w obliczu pandemii koronawirusa - dodał Grodzki. Wyraził uznanie dla całego personelu medycznego, który walczy z pandemią.

- Niezmiernie żałuję, że zmiany w przepisach wyborczych wprowadzanych przez rząd w ostatnich tygodniach w praktyce bardzo utrudniają lub wręcz uniemożliwiają wam udział w wyborach prezydenckich przewidzianych na maj 2020 roku. To rzecz niespotykana w najnowszej historii naszego kraju. Zapewniam Państwa, że Senat uczyni wszystko, by wybory, które mają być świętem demokracji, odbyły się w sposób zgodny z Konstytucją, z poszanowaniem zasad powszechności, równości, tajności, a przede wszystkim bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków - zapewnił marszałek Senatu.

Dodał, że "chaos organizacyjny i prawny w połączeniu ze straszliwą pandemią nie mogą uniemożliwić rodakom mieszkającym za granicą skorzystania z przysługującego im prawa wyborczego". - Należy przełożyć te wybory na spokojniejszy czas, gdy pokonamy zarazę - podsumował Tomasz Grodzki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drs22ho

Podziel się opinią

Share
drs22ho
drs22ho
Więcej tematów