Trwa ładowanie...
d41wqtn

Wybory 2020. Ostatnia szansa na dopisanie się do spisu wyborców

We wtorek 23 czerwca upływa termin składania wniosków o dopisanie się do spisu wyborców. Kto może to zrobić? Jak można złożyć wniosek?
Share
Wybory 2020. Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców
Wybory 2020. Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborcówŹródło: Getty Images
d41wqtn

Wybory 2020. Jak dopisać się do spisu wyborców? Ostatnia szansa

Ci którzy chcą głosować poza miejscem zameldowania, mają ostatni dzień na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Termin mija we wtorek 23 czerwca. Później jedyna możliwość, by móc głosować poza miejscem zameldowania, to ubieganie się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Osoby, które mają ukończone 18 lat, posiadają prawa wyborcze i chcą głosować w gminie innej, niż są zameldowani (np. wiedzą, że będą przebywać w czasie trwania wyborów prezydenckich 2020 w konkretnej gminie i tam chcą głosować), mogą dopisać się do spisu wyborców. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana spisu dotyczyć będzie zarówno pierwszej, jak i ewentualnej drugiej tury wyborów. Jeśli ktoś jeszcze nie dopełnił formalności, ma ostatnią szansę na dopisanie się do spisu wyborców.

d41wqtn

Wybory 2020. Ostatnia szansa na dopisanie się do spisu wyborców

Ostateczny termin, by dopisać się do spisu wyborców, upływa 23 czerwca. Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców? Wniosek można złożyć osobiście w gminie, w której chcemy głosować lub przez internet. W drugim przypadku, gdy chcemy zrobić to elektronicznie, musimy mieć profil zaufany lub e-dowód.

We wniosku na pewno musimy podać: nazwisko, imię lub imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania i adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Niektóre gminy wymagają też dodatkowych dokumentów. To urzędnicy decydują bowiem o sposobie sprawdzenia miejsca naszego stałego pobytu.

Zanim urzędnik rozpatrzy nasz wniosek o wpisanie do spisu wyborców, musi sprawdzić, czy mieszkasz tam, gdzie deklarujemy.

d41wqtn

Zobacz też: Wybory 2020 - głosowanie za granicą - PKW

d41wqtn

Podziel się opinią

Share
d41wqtn
d41wqtn
Więcej tematów