Trwa ładowanie...
dl2qxfh

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie? Jak głosować w szpitalach?

Od godziny 7:00 trwa druga tura wyborów prezydenckich. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie i jak wziąć udział w wyborach w szpitalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie? Jak głosować w szpitalach?
(Shutterstock)
dl2qxfh

Wybory 2020. Jak głosować?

Ustawa pozwala na głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich na dwa sposoby:

  • tradycyjnie, przez udanie się do lokalu wyborczego
  • w sposób korespondencyjny
dl2qxfh

Zarówno w przypadku głosowania tradycyjnego jak i korespondencyjnego na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Wybory 2020. Jak głosować w drugiej turze korespondencyjnie?

Wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymali na swoje adresy zamieszkania pakiet wyborczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować).

Kopertę zwrotną z wypełnioną kartą do głosowania należało odnieść najpóźniej do piątku 10 lipca do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców. Do piątku 10 lipca kopertę zwrotną można było również dostarczyć do właściwego dla twojego adresu zameldowania urzędu gminy.

dl2qxfh

Ci, którzy tego nie zrobili, a głosują korespondencyjnie, mogą jeszcze kopertę zwrotną odnieść osobiście (lub poprosić o to inną osobę) także w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Kopertę zwrotną z wypełnioną kartą do głosowania należy przynieść do właściwego lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00), zgodnego z twoim spisem wyborców. Uwaga, koperty nie wrzucamy do urny, tylko oddajemy ją komisji wyborczej.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 można zagłosować lub przynieść kopertę zwrotną z głosowania korespondencyjnego tylko w miejscu zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które złożyły wnioski o zmianę spisu wyborców lub otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Właściwy lokal wyborczy można znaleźć na stronie wybory.gov.pl w zakładce 'Wyszukiwarka obwodów'.

Wybory 2020. Jak głosować w szpitalach podczas drugiej tury wyborów?

W każdym szpitalu i domu opieki społecznej, w którym przebywa co najmniej 50 osób, ustawa zobowiązuję do utworzenia obwodowej komisji wyborczej, żeby pacjenci i pensjonariusze mogli oddać głos w wyborach. Pacjentów o możliwości głosowania poinformuje personel szpitala. Komisja wyborcza będzie w szpitalu odpowiednio oznaczona.

dl2qxfh

Wybory prezydenckie 2020. Do której czynne lokale wyborcze?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbywa się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7:00 do 21:00. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie godzin pracy lokali wyborczych.

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

dl2qxfh

Podziel się opinią

Share
dl2qxfh
dl2qxfh
Więcej tematów