Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania - jak uzyskać?

Jeśli chcesz uczestniczyć w wyborach prezydenckich 2020 poza miejscem zamieszkania, możesz złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jak to zrobić?

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania - jak uzyskać?Źródło: Getty Images
d2hq83c
d2hq83c

Wybory 2020. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach prezydenckich

Jeśli w dniu wyborów będziemy poza gminą, w której jesteśmy zameldowany, a chcemy wziąć udział w wyborach prezydenckich, to możemy złożyć wniosek (najpóźniej do 10 lipca) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach 2020. Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania może głosować w dowolnie wybranym przez siebie lokalu wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

W przypadku utraty zaświadczenia, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wybory 2020. Jak głosować?

W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Do lokalu wyborczego musisz zabrać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), który należy okazać komisji przed pobraniem karty do głosowania. Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować). W dniu pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 osoba, która głosowała korespondencyjnie może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hq83c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hq83c
Więcej tematów