Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy złożyć wniosek?

Wybory prezydenckie 2020. W zaplanowanych na 28 czerwca wyborach będzie można oddać głos w sposób korespondencyjny. Co trzeba zrobić, by móc tak zagłosować?

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy złożyć wniosek?
Źródło zdjęć: © PAP
Łukasz Witczyk

Wybory 2020. Kto może głosować korespondencyjnie?

Zgodnie z przepisami, w wyborach prezydenckich 2020 korespondencyjnie głosować będą mogły osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo nie będą mogły głosować w lokalu wyborczym w niedzielę 28 czerwca. Korespondencyjnie będą mogło głosować także osoby, które w dniu wyborów przebywać będą na kwarantannie. Dodajmy, że druga tura - jeśli do niej dojdzie - zaplanowana jest na 12 lipca.

Chęć głosowania korespondencyjnego trzeba jednak odpowiednio wcześnie zgłosić za pośrednictwem strony internetowej gov.pl (TUTAJ) albo w urzędzie gminy.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy złożyć wniosek?

Kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Oto terminy zgłoszeń:

  • Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, taki zamiar muszą zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy także ewentualnego ponownego głosowania w II turze wyborów prezydenckich 2020.

Wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców.

Zobacz także: "Karta rodziny" Andrzeja Dudy. Grzegorz Schetyna: Kartę Rodziny podpisał ponad 6 lat temu Bronisław Komorowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)