Trwa ładowanie...
d1niyu2

Wybory 2020. Cisza wyborcza. Kiedy obowiązuje?

Wybory 2020. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Tradycyjnie dzień przed terminem wyborów w Polsce zarządzana jest cisza wyborcza. Do kiedy obowiązuje cisza wyborcza?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Cisza wyborcza - do kiedy obowiązuje?
Wybory 2020. Cisza wyborcza - do kiedy obowiązuje? (wp.pl)
d1niyu2

Wybory 2020. Kiedy koniec ciszy wyborczej?

Cisza wyborcza to zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, czyli prowadzenia działań, których zadaniem jest zachęcenie lub zniechęcenie do oddawania głosu na określonego kandydata, lub ugrupowanie.

Cisza wyborcza rozpoczyna się o północy na dzień przed rozpoczęciem głosowania. Koniec ciszy wyborczej następuje w momencie zamknięcia lokali wyborczych. W przypadku wyborów prezydenckich obowiązywać będzie od soboty 11 lipca od północy do 12 lipca do godziny 21:00. Wtedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

d1niyu2

Wybory 2020. Kara za złamanie ciszy wyborczej

Kara za naruszenie ciszy wyborczej może być bardzo dotkliwa. Sankcje orzekane są na podstawie Kodeksu wykroczeń. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Podający wyniki sondaży przedwyborczych (lub sporządzonych w dniu wyborów) w trakcie cieszy wyborczej, muszą liczyć się z karą od 500 tys. do miliona złotych.

Wybory 2020. Co jest niedozwolone podczas ciszy wyborczej?

W trakcie ciszy wyborczej nie można:

  • zwoływać zgromadzeń
  • organizować pochodów i manifestacji
  • wygłaszać przemówień
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych
  • publikować sondaży
  • wyrażać publicznie opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Za naruszenie ciszy wyborczej może zostać uznane m.in. udostępnienie postu polityka, opublikowanie stronniczego komentarza, a nawet dodanie reakcji pod postem kandydata w wyborach. Nie można również zakładać grup, wydarzeń oraz stron politycznych związanych z kandydatami i kampaniami wyborczymi.

d1niyu2

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1niyu2

Podziel się opinią

Share

d1niyu2

d1niyu2
Więcej tematów