Wybory 2020. Cisza wyborcza. Czym jest? Ile trwa cisza wyborcza?
Wybory 2020. 28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Tradycyjnie dzień przed terminem wyborów w Polsce zarządzana jest cisza wyborcza. Na czym polega cisza wyborcza?
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Kiedy obowiązuje?
Zgodnie z polskim prawem, cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed wyborami i trwa aż do zamknięcia lokali wyborczych. W przypadku wyborów prezydenckich obowiązywać będzie od soboty 27 czerwca od północy do 28 czerwca do godziny 21:00. Wtedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.
W trakcie obowiązywania ciszy wyborczej zakazane jest:
- zwoływanie zgromadzeń,
- wygłaszanie przemówień,
- wyrażanie publicznie opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych, także w postaci postów w internecie,
- organizowanie marszów i manifestacji,
- rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
- publikowanie sondaży,
- eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi.
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Jakie konsekwencje za jej złamanie?
Zgodnie z przepisami cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia każdej formy agitacji wyborczej. Daje to możliwość wyborców, by w spokoju zastanowili się na kogo chcą zagłosować. Cisza wyborcza obowiązuje każdego obywatela RP i za jej złamanie każdy może odpowiedzieć przed sądem.
Jakie grożą konsekwencje za złamanie ciszy wyborczej? Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Z kolei publikacja w tym czasie sondaży wyborczych oznacza karę grzywny od 5 tys. zł do 500 000 tys. zł.
Kiedy wybory prezydenckie?
Wybory mają odbyć się 28 czerwca. Wtedy dojdzie do pierwszej tury. Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż 50 proc. głosów, to odbędzie się druga tura z udziałem dwóch kandydatów z najwyższym poparciem w pierwszej turze. Zaplanowana jest ona na 12 lipca.
Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl