Wyborcze obietnice Ryszarda Grobelnego dla mieszkańców Poznania
Kontynuacja - tak jednym słowem można podsumować program KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.
W poniedziałek Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska przedstawił główne założenia swojego programu. Jest on wyraźnie podporządkowany hasłu głównego kandydata, które brzmi "Ryszard Grobelny. Odpowiedzialny Prezydenta Miasta Poznania". W odróżnieniu od pozostałych komitetów, w programie Grobelnego nie ma obietnic w rodzaju "darmowa komunikacja miejska", "metro w centrum Poznania" itd. To przede wszystkim kontynuacja dotychczasowych działań.
Utrzymać niskie bezrobocie
- Chcemy, aby w Poznaniu dalej utrzymywało się najniższe w Polsce bezrobocie – mówi Ryszard Grobelny. – Chcemy to osiągnąć przez dalsze stawianie na rozwój nowoczesnej gospodarki, wspieranie startup-ów, przedsiębiorczości młodych ludzi, a także nowy program promocji eksportu małych i średnich firm z Poznania – dodaje.
W dziedzinie transportu program zakłada, że ma on być równie przyjazny dla wszystkich uczestników ruchu – pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej, rowerzystów i kierowców. - Poznań będzie się jednak koncentrował na rozwoju przede wszystkim transportu publicznego – precyzuje Joanna Janowicz-Strzyżewska, kandydująca do Rady Miasta.
Chodzi przede wszystkim o kontynuację dotychczasowych działań – rozwoju systemu PEKA, przebudowywaniu sygnalizacji świetlnej z priorytetem dla komunikacji miejskiej, rozbudowy sieci ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów miejskich. Mówi się także o uczynieniu dworca PKP "bardziej przyjaznego dla podróżnych" oraz nowemu rozwiązaniu komunikacyjnemu dla Naramowic. Ale na razie konkretów w tych sprawach brak.
- Jeśli chodzi o Naramowice, to chcemy, aby to mieszkańcy sami zdecydowali, czy chcą linię tramwajową czy np. autobusu hybrydowego lub elektrycznego – wyjaśnia Janowicz-Strzyżewska.
Przystanie nad Wartą i nowa hala sportowa
W programie jest też mowa o rewitalizacji śródmieścia, w tym nadbrzeża Warty, gdzie miałyby powstać cztery przystanie rzeczne z wypożyczalniami sprzętu wodnego, plaże, droga rowerowa i kładka wraz z pieszym traktem spacerowym. W centrum mają zostać przebudowane ulice 27 Grudnia, Gwarna, plac Wolności, a także płyta Starego Rynku.
Komitet obiecuje też budowę nowych mieszkań komunalnych.
- Nasi konkurenci obiecują 3-4 tysiące nowych mieszkań, my mówimy o tysiącu, ale my nie obiecujemy, tylko mówimy, że one powstaną, to się po prostu wydarzy – zapewnia Jarosław Pucek, kandydat do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Inny kandydat do sejmiku – mistrz olimpijski z Sydney Szymon Ziółkowski zapowiada z kolei budowę nowej hali widowisko-sportowej, która pozwoliłaby Poznaniowi starać się o organizację wielu nowych imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych. W dziedzinie kultury program opiera się przede wszystkim na zwrocie w kierunku dziedzictwa historycznego – opiece nad pruskimi fortami czy otwarciu Muzeum Broni Pancernej.
W dziedzinie zdrowia, edukacji i polityki społecznej komitet koncentruje się na utrzymaniu dotychczasowych programów stypendialnych i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Wśród obietnic mowa jest o szpitalu dziecięcym, chociaż wymaga to porozumienia z samorządem wojewódzkim.
- To program odpowiedzialny, ale dzięki temu możliwy do realizacji – podsumowuje Anna Ciamciak, rzecznik prasowy KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.