ŚwiatWWF: zmiana klimatu zagraża cudom przyrody

WWF: zmiana klimatu zagraża cudom przyrody


Zmiana klimatu grozi
zniszczeniem Wielkiej Rafy Koralowej i innych cudów przyrody na
Ziemi, jeśli rządy państw nie zmniejszą emisji gazów
cieplarnianych - ostrzega organizacja obrońców przyrody
WWF.

WWF: zmiana klimatu zagraża cudom przyrody

05.04.2007 | aktual.: 05.04.2007 16:22

Ostrzeżenie wystosowane przez WWF zbiega się ze spotkaniem w Brukseli specjalistów i dyplomatów, debatujących nad drugą częścią raportu nt. zmian klimatu. Raport przygotowywany jest co sześć lat przez Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian Klimatu (IPCC). II część raportu poświęcona jest m.in. konsekwencjom ocieplenia klimatu dla świata zwierzęcego.

Podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami delegaci z ponad 120 krajów debatowali w środę nad zmianami w 21-stronicowym tekście, który stanie się podstawą działań dla rządów. Dyskusje będą trwały także do późna w czwartek. Raport pokazuje, jakie konsekwencje będzie mieć ocieplenie na zmniejszenie się plonów roślin zapewniających podstawy wyżywienia w krajach takich jak Chiny i Indiach, w których miliony ludzi zaznają głodu.

"Od żółwi po tygrysy, od pustyni Chihuahua po Amazonię, wszystkim cudom natury zagrażają rosnące temperatury - podała w oświadczeniu Lara Hansen, zajmująca się w WWF globalną zmianą klimatu.

"O ile niektóre z nich ocaleją, adaptując się do zmiany klimatu, to jedynie drastyczne działania podejmowane przez rządy w celu zredukowania emisji gazów cieplarnianych mogą dać nadzieję na zatrzymanie całkowitego ich zniszczenia" - wskazuje pani Hansen.

WWF wezwała państwa do podjęcia działań przystosowawczych do globalnego ocieplenia jak również zatrzymania jego dalszych postępów.

Zebrani w Brukseli eksperci ostrzegają przed zagrożeniem większym głodem w Afryce, skutkami podwyższenia poziomu mórz i topnienia himalajskich lodowców zasilających wielkie rzeki Azji. Najdłuższej rzece Chin - Jangcy, grozi brak wody. Inne zagrożone rzeki to Mekong, Saluin oraz Ganges w Azji, La Plata w Ameryce Południowej. Niedobór wody zagraża także Rio Grande.

Wielkiej Rafie Koralowej w Australii grozi obumieranie koralowców powodowane podwyższeniem temperatury wód.

Zagrożonych jest sześć z siedmiu gatunków żółwi morskich w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, gdzie podniesienie się poziomu morza zniszczy plaże lęgowe.

Coraz dłuższe okresy suche zagrażają wiecznie zielonym lasom waldiwijskim w Chile i Argentynie, bardzo zróżnicowanym florystycznie. Rosną tam endemiczne wielkie drzewa alerce podobne do modrzewi, które dożywają 2-3 tys. lat.

Od 30 do 60 procent lasów amazońskich, będących siedliskiem 40 tysięcy gatunków roślinnych i 427 ssaków, może przekształcić się w sawannę.

W Arktyce, gdzie ocieplenie klimatu przebiega dwukrotnie gwałtowniej, wśród potencjalnych ofiar zmiany klimatu mogą znaleźć się dzikie łososie u wybrzeży Alaski.

W Azji groźba dotyczy rejonu Sundarban - największego na świecie kompleksu lasów namorzynowych, które porastają delty Gangesu, Brahmaputry i Meghny. Sundarban słynie z obfitej fauny, na którą składa się m.in. 260 gatunków ptaków, tygrysy bengalskie oraz krokodyle morskie i pytony indyjskie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)