Wulgarne wpisy w TVP. Jacek Kurski uspokaja
Wraca sprawa wyemitowanego w TVP Poznań materiału o Marszu Równości. Poseł PO zwrócił się do szefa MKDiN, by odniósł się do zarzutu: "padło mnóstwo stwierdzeń sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną na temat homoseksualizmu". Odpowiedział Jacek Kurski.
Z prośbą do Piotra Glińskiego ws. materiału wyemitowanego przez poznański oddział TVP zwrócił się poseł Grzegorz Furgo. Zapytał ministra, czy zamierza podjąć działania eliminujące wulgaryzmy i mowę nienawiści w publicznych mediach. Jego zdaniem w reportażu o sierpniowym Marszu Równości zawarto "mnóstwo stwierdzeń sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną na temat homoseksualizmu".
O sprawie pisze portal gazeta.pl. W materiale TVP zacytowano słowa ks. Dariusza Oko o tym, że "wszelkie badania pokazują rozwiązłość gejów" i mają oni "średnio 500 partnerów seksualnych" w życiu. W zapowiedzi do reportażu padło zdanie: "według specjalistów, u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będącej dramatem człowieka". To nie wszystko.
"Wstyd być poznaniakiem, co za spedalone miasto", "pedalskie flagi na tramwajach w przededniu ich zlotu" - pokazano też te komentarze dotyczące umieszczenia tęczowych flag na pojazdach komunikacji miejskiej. Co więcej, inne przytoczone komentarze dotyczyły prezydenta Pozniania Jacka Jaśkowiaka. Został w nich nazwany "tęczowym Jacusiem" i "popaprańcem".
Zobacz także: Cymański śpiewa u Hofmana. Talent na miarę "The Voice of Poland"
"Część debaty publicznej"
Furgo doczekał się odpowiedzi. Od samego szefa TVP. Jak zapewnił Jacek Kurski, materiały wyemitowane w TVP3 Poznań zostały poddane "starannej analizie". Ponadto podkreślił, że starano się przedstawić zdanie wszystkich zainteresowanych stron debaty wokół Marszu Równości.
Dodał, że w materiale znalazł się komentarz Jaśkowiaka, a z kolei przedstawiciel organizatorów nie chciał go udzielić.
- Wpisy, które zakwestionował pan poseł Grzegorz Furgo, mimo dużego ładunku emocjonalnego, są częścią debaty publicznej - zaznaczył Kurski.
Zwrócił uwagę na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, według których swoboda wypowiedzi "nie może ograniczać się do informacji i poglądów, które są odbierane przychylnie albo postrzegane jako nieszkodliwe lub obojętne, lecz odnosi się w równym stopniu do takich, które obrażają, oburzają lub wprowadzają niepokój".
Źródło: gazeta.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl