WTO: porozumienie w sprawie dostępu do leków
Na odbywającej się w Katarze konferencji Światowej Organizacji Handlu w nocy z niedzieli na poniedziałek wynegocjowano kluczowe porozumienie w sprawie dostępu państw rozwijających się do leków, produkowanych przez wielkie firmy farmaceutyczne.
Jest to pierwsze porozumienie, zawarte w ramach debaty na temat nawiązania nowej rundy globalnych rokowań w ramach WTO.
Na katarskiej konferencji doszło do gwałtownego sporu między krajami rozwijającymi się - walczącymi z epidemiami jak AIDS - a USA i Szwajcarią, broniącymi własności intelektualnej w postaci patentów na leki, opracowanych przez ich wielkie koncerny farmaceutyczne.
Kraje rozwijające się domagały się redukcji opłat za licencje i wskazywały m.in. na podwójną moralność Waszyngtonu, który zażądał ostatnio od firmy Bayer obniżki cen antybiotyku przeciwko wąglikowi. Przedstawiciele UE występowali tu w roli mediatorów, proponując dostosowanie opłat do poziomu bogactwa kraju przy zakazie reeksportu.
Szczególnie ostre stanowisko zajmowały w Katarze Indie, blokując w czasie weekendu zawarcie porozumienia.
Z pierwszych informacji wynika, że nowe, kompromisowe porozumienie zakłada likwidację wszelkich barier handlowych w sytuacjach, gdy chodzi o kwestie, związane ze zdrowiem publicznym. Kraje WTO będą dysponować prawem podejmowania wszelkich uznanych za konieczne działań w kwestii ochrony zdrowia publicznego a w szczególności - zapewnienia społeczeństwom pełnego dostępu do potrzebnych leków. (jask)