We wtorek na czacie eksperckim internauci mogli dowiedzieć się wszystkiego o książeczkach mieszkaniowych. Gościem Wirtualnej Polski była Katarzyna Maliszewska z Centrali banku PKO BP S.A.
Nasz ekspert tłumaczył, od czego uzależniona jest premia gwarancyjna. _ Premia gwarancyjna, mająca formę dodatkowego świadczenia ze strony budżetu państwa na rzecz właścicieli książeczek nie jest z góry określoną kwotą- powiedziała Maliszewska. _Na jej wysokość ma wpływ wiele czynników, tj. długość okresu oszczędzania, wysokość zgromadzonego wkładu, wysokość wpłat wnoszonych w poszczególnych latach, wysokość obowiązujących w tym okresie ceny 1 m kwadratowego powierzchni użytkowej, a przede wszystkim wysokość składanej stopy procentowej między rokiem/kwartałem wniesienia wkładu a rokiem/kwartałem, w którym zaszło zdarzenie uprawniające do wypłaty premii.
_ Premia gwarancyjna to hasło, obecnie moje dzieci posiadają książeczki mieszkaniowe i obawiam się,że nie ma to sensu na moim przykładzie w roku 1990 otrzymałem premie gwarancyjna zamiast na 50m mieszkania tylko na niecały 1 metr czy moje dzieci czeka to samo?_ - chciał wiedzieć loo. _ Sposób obliczania premii gwarancyjnej jest zawarty we wzorze, który stanowi załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów regulującego tryb i zasady wypłaty premii gwarancyjnej. A zatem bank jest jedynie wykonawcą tych przepisów_ - odpowiedział nasz gość.
Internauci pytali też o wysokość oprocentowania na książeczce mieszkaniowej. _ Oprocentowanie książeczek z prawem do premii gwarancyjnej wynosi: książeczki wystawione do 31.12.1982r. tj. książeczki, które nie przeszły na nowe zasady oszczędzania od 1983r. - 5% w stosunku rocznym; i książeczki wystawione między 01.01.1983r a 23.10.1990 - 8% w stosunku rocznym. Książeczki wystawione po 23.10.1990r (bez prawa do premii) - 12,3% w stosunku rocznym_ - odpowiedziała Maliszewska. (aso)