Trwa ładowanie...
d3ksts1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wszystkie szlaki narciarskie w Tatrach zamknięte

Ze względu na budzące się z zimowego snu świstaki oraz narodziny kozic, wszystkie szlaki po polskiej stronie Tatr są zamknięte dla turystyki narciarskiej. Ograniczenie potrwa do przyszłego sezonu zimowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turyści na Gubałówce
Turyści na Gubałówce (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d3ksts1

- Decyzja ta jest podyktowana troską o dobro zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową. Należy pamiętać, że zarówno świstak jak i kozica są zaliczane do gatunku silnie zagrożonych wyginięciem w Polsce - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Tatry są jedyną ostoją świstaków w Polsce. Te gryzonie zapadają w zimowy sen w okresie od końca września lub początku października do drugiej połowy kwietnia lub początku maja. Świstakom udaje się przetrwać zimę dzięki ograniczeniu funkcji życiowych do absolutnego minimum.

- Budzące się na wiosnę gryzonie muszą szybko odbudować zapasy tłuszczu, dlatego ważne jest, aby nie zakłócać im spokoju podczas żerowania. Świstaki są bardzo wrażliwe i płochliwe - wyjaśnił Ziobrowski.

d3ksts1

Ponadto bezpośrednio po wiosennym przebudzeniu świstaki przystąpią do godów, które potrwają około dwóch tygodni. - Wczesne gody oznaczają wczesne narodziny potomstwa, które musi mieć odpowiednio dużo czasu, aby urosnąć i przygotować zapasy tłuszczu potrzebne do przetrwania pierwszej zimy - dodał.

Innym tatrzańskim zwierzęciem znajdującym się w tak zwanej Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jest kozica sklasyfikowana jako gatunek krytycznie zagrożony.

- W maju kozice wydają na świat potomstwo. Kozice są również bardzo płochliwe, a szczególnie niebezpieczne może być zmuszanie do ucieczki młodych koźląt - powiedział dyrektor parku.

W wyższych partiach Tatr panują jeszcze zimowe warunki. Na początku maja władze TPN zdecydowały o zamknięciu narciarskich szlaków jedynie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz w Dolince za Mnichem. Teraz zakazem poruszania się na nartach objęta jest cała część polskich Tatr.

d3ksts1

W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie sportami zimowymi, a zwłaszcza przemierzaniem szlaków tatrzańskich na nartach. Niezwykłą popularnością cieszy się skituring, który można określić jako połączenie tradycyjnych biegówek i nart zjazdowych. Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3ksts1

Podziel się opinią

Share

d3ksts1

d3ksts1
Więcej tematów