Trwa ładowanie...
d41k86y

Wszystkie szlaki narciarskie w Tatrach zamknięte

Ze względu na budzące się z zimowego snu świstaki oraz narodziny kozic, wszystkie szlaki po polskiej stronie Tatr są zamknięte dla turystyki narciarskiej. Ograniczenie potrwa do przyszłego sezonu zimowego.
Share
Turyści na Gubałówce
Turyści na GubałówceŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d41k86y

- Decyzja ta jest podyktowana troską o dobro zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową. Należy pamiętać, że zarówno świstak jak i kozica są zaliczane do gatunku silnie zagrożonych wyginięciem w Polsce - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Tatry są jedyną ostoją świstaków w Polsce. Te gryzonie zapadają w zimowy sen w okresie od końca września lub początku października do drugiej połowy kwietnia lub początku maja. Świstakom udaje się przetrwać zimę dzięki ograniczeniu funkcji życiowych do absolutnego minimum.

- Budzące się na wiosnę gryzonie muszą szybko odbudować zapasy tłuszczu, dlatego ważne jest, aby nie zakłócać im spokoju podczas żerowania. Świstaki są bardzo wrażliwe i płochliwe - wyjaśnił Ziobrowski.

d41k86y

Ponadto bezpośrednio po wiosennym przebudzeniu świstaki przystąpią do godów, które potrwają około dwóch tygodni. - Wczesne gody oznaczają wczesne narodziny potomstwa, które musi mieć odpowiednio dużo czasu, aby urosnąć i przygotować zapasy tłuszczu potrzebne do przetrwania pierwszej zimy - dodał.

Innym tatrzańskim zwierzęciem znajdującym się w tak zwanej Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jest kozica sklasyfikowana jako gatunek krytycznie zagrożony.

- W maju kozice wydają na świat potomstwo. Kozice są również bardzo płochliwe, a szczególnie niebezpieczne może być zmuszanie do ucieczki młodych koźląt - powiedział dyrektor parku.

W wyższych partiach Tatr panują jeszcze zimowe warunki. Na początku maja władze TPN zdecydowały o zamknięciu narciarskich szlaków jedynie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz w Dolince za Mnichem. Teraz zakazem poruszania się na nartach objęta jest cała część polskich Tatr.

W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie sportami zimowymi, a zwłaszcza przemierzaniem szlaków tatrzańskich na nartach. Niezwykłą popularnością cieszy się skituring, który można określić jako połączenie tradycyjnych biegówek i nart zjazdowych. Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d41k86y

Podziel się opinią

Share
d41k86y
d41k86y
Więcej tematów