Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych 2019 i Zaduszki. Co to za święta? Czy sklepy są wtedy otwarte?

Wszystkich Świętych, uroczystość przypadająca co roku 1 listopada to tzw. czerwona kartka w kalendarzu, czyli dzień wolny od pracy. Co i jak wtedy świętujemy? Czym różni się Wszystkich Świętych od Zaduszek?

Wszystkich Świętych 2019 i Zaduszki. Co to za święta? Czy sklepy są wtedy otwarte?Źródło: iStock.com, fot: Fotokon
d3q5308

Uroczystość Wszystkich Świętych to w Kościele katolickim dzień radosny. W jego trakcie chrześcijanie powinni cieszyć się, że niektórzy zaznali zbawienia i cieszą się bliskością Boga.

Niestety, nie dla każdego 1 listopada jest świętem radosnym. Pośród Polaków panuje przekonanie, że Wszystkich Świętych to dzień zadumy, podczas którego odwiedzamy groby bliskich. 1 listopada jest szczególnie trudny dla osób, które niedawno pożegnały osoby, które były im bliskie. We Wszystkich odżywają wspomnienia, a wielu osobom szczególnie brakuje bliskości tych, którzy odeszli.

Wszystkich Świętych w Kościele katolickim

Zgodnie z zasadami kościoła rzymskokatolickiego Wszystkich Świętych to święto nakazane. Oznacza to, że tego dnia wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej, w przeciwnym razie popełnią grzech ciężki.

d3q5308

Nabożeństwa w dniu Wszystkich Świętych bardzo często odbywają się na cmentarzach. Wierni całymi rodzinami gromadzą się wtedy nad grobami członków rodziny i modlą się w ich intencji.

Polską tradycją związaną z Uroczystością Wszystkich Świętych jest sprzątanie nagrobków oraz dekorowanie ich zniczami, oraz wiązankami kwiatów. Rośliny kładzione na nagrobkach mogą być żywe (szczególnie popularne w tym okresie są chryzantemy) lub sztuczne. 1 listopada na cmentarzach królują brązy, czerwienie, żółcie oraz odcienie zieleni.

Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym różnią się te święta?

Polska tradycja nieco wypaczyła znaczenie Uroczystości Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją Kościoła powinien to być dzień, który poświęcony wszystkim duszom, które trafiły do nieba. Następnego dnia, czyli w Zaduszki, powinniśmy wspominać zmarłych z naszych rodzin i modlić się o zbawienie dla nich.

Wszystkich Świętych i Zaduszki to również dwa różne święta pod względem prawa. 1 listopada jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Tego dnia obowiązuje zakaz handlu, dlatego wszystkie supermarkety będą zamknięte. Zakupów nie uda nam się zrobić również w wielu galeriach handlowych.

Zaduszki to jedynie święto kościelne. Tego dnia nie obowiązuje zakaz handlu. 2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego mogą być wtedy otwarte wszystkie sklepy. Prawo nie przewiduje również żadnych ograniczeń co do godzin otwarcia placówek handlowych.

d3q5308
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5308
Więcej tematów