PolskaWszyscy apelują: ratujmy Stary Cmentarz w Łodzi!

Wszyscy apelują: ratujmy Stary Cmentarz w Łodzi!

Politycy, samorządowcy, dziennikarze i ludzie kultury już po raz 15. kwestują na rzecz ratowania zabytków najstarszej w Łodzi nekropolii - Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Na tym trójwyznaniowym cmentarzu pochowani są obok siebie katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

01.11.2009 | aktual.: 01.11.2009 12:29

Tegoroczna kwesta trwa od piątku. Pieniądze zbierała już młodzież z łódzkich szkół, przewodnicy i członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W dniu Wszystkich Świętych do kwesty włączyli się znani mieszkańcy miasta. - Dwa pierwsze dni kwesty pokazały, że łodzianie są bardzo hojni. Jestem przekonany, że uda nam się zebrać rekordową kwotę na ratowanie zabytków tej nekropolii - powiedział prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak.

W ub. roku udało się zebrać niemal 90 tys. złotych. Za te pieniądze dawny blask odzyskało 11 zabytków. Odnowiono m.in. posąg Matki Bożej Różańcowej z wapienia na grobowcu rodziny Tybuchowskich, charakterystyczny posąg z XIX wieku Chrystusa Błogosławiącego, Pomnik Marii Olszewskiej, który wyróżnia postać anioła uskrzydlonego oraz pomnik Karola Gottloba Anstadta, założyciela łódzkiego rodu przemysłowców związanych z piwowarstwem.

Kwestę zainicjował przed laty nieżyjący już nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski oraz łódzki ośrodek TVP. O tym, który zabytek będzie odnawiany za zebrane pieniądze decyduje specjalna rada. Dotąd zebrano w sumie 600 tys. zł. Pieniądze te, w połączeniu ze środkami samorządowymi, pozwoliły na odrestaurowanie 90 zabytków nekropolii.

Rokrocznie 10% środków ze zbiórki przekazywanych jest na ratowanie najcenniejszego zabytku - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum fabrykanta Karola Scheiblera. Szacuje się, że koszt jego renowacji wyniesie w sumie ok. 20 mln zł.

Stary Cmentarz powstał w Łodzi w latach 1855-1858. Ponieważ Łódź była wtedy już miastem wielu religii, wyznaczono odrębne części dla katolików, protestantów i prawosławnych - obecnie część katolicka zajmuje obszar 11 ha, ewangelicka - 9 ha, a prawosławna niespełna hektar powierzchni. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych i artystycznych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii miasta. Niemal 200 z nich jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Stary Cmentarz jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów. W tej nekropolii pochowani są m.in. porucznik Stefan Pogonowski, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku, rzeźbiarz Wacław Konopka, wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, a także aktor Leon Niemczyk oraz senator Andrzej Ostoja-Owsiany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)