Trwa ładowanie...
d1maxm0

Wszczęto śledztwo ws. antypapieskich plakatów

Włoska policja wszczęła śledztwo w sprawie plakatów krytykujących papieża Franciszka, które na początku weekendu zostały rozwieszone w Rzymie, podało KAI.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakaty rozwieszone w Rzymie
Plakaty rozwieszone w Rzymie (PAP/EPA, Fot: Luciano del Castillo)
d1maxm0

Sprawą zajęła się specjalna jednostka ds. ekstremizmu. Jeszcze w sobotę ponad 200 plakatów zostało zdjętych przez policję.

Nikt nie przyznał się do wykonania i rozwieszenia plakatów, ale jak zauważają watykaniści, ich pojawienie się można wiązać z konserwatywnymi środowiskami kościelnymi, które od dłuższego czasu krytykują linię pontyfikatu Franciszka, między innymi za jego adhortację apostolską "Amoris laetitia", w której papież zaproponował większe zrozumienie dla osób rozwiedzionych i będących w nowych związkach.

Przeciwko temu dokumentowi, wydanemu po dwóch synodach na temat rodziny, protestuje kilku kardynałów, domagając się od papieża korekty tekstu. Watykan odpowiada, że takiej korekty nie będzie.

d1maxm0

Na informację o rozwieszonych plakatach Ojciec Święty zareagował "ze spokojem i dystansem", jak podała włoska agencja Ansa.

Ej, Franek

Tekst na plakacie został napisany w rzymskim dialekcie. Zaczyna się od zawołania: "A France'", co można przetłumaczyć jako "Ej, Franek". Poniżej czytamy: "Wprowadziłeś zarząd komisaryczny w kongregacjach, usunąłeś księży, sprawiłeś, że poleciały głowy w Zakonie Kawalerów Maltańskich i u franciszkanów Niepokalanej, zignorowałeś kardynałów".

Słowa te odnoszą się do decyzji podjętych przez papieża, który przeprowadza reformę Kurii Rzymskiej i przebudowuje kongregacje. Nakłonił do dymisji Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festinga i wprowadził zarząd komisaryczny we włoskim zakonie franciszkanów, pogrążonym w wewnętrznym kryzysie.

d1maxm0

Po tych zarzutach postawiono pytanie skierowane do papieża: "Gdzie jest twoje miłosierdzie?".

Zmiany personalne

W sobotę zastępca watykańskiego sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu, został mianowany przez papieża Franciszka jego specjalnym delegatem przy Zakonie Kawalerów Maltańskich.

W liście do abpa Becciu, opublikowanym przez Watykan, papież zalecił mu, aby działał na rzecz "dobra Zakonu i pojednania między wszystkimi jego członkami, duchownymi i świeckimi" oraz jego "odnowy duchowej i moralnej".

d1maxm0

Podziel się opinią

Share

d1maxm0

d1maxm0
Więcej tematów