Trwa ładowanie...
d4gveqk

Wszczęto śledztwo w sprawie inwigilacji Belgów przez wywiady Niemiec i USA

Służby bezpieczeństwa wszczęły śledztwo ws. inwigilowania "belgijskich celów" przez wywiady Niemiec i USA - poinformowało w piątek ministerstwo sprawiedliwości Belgii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedziba Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland
Siedziba Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland (Wikipedia)
d4gveqk

Belgijskie media doniosły w piątek, że niemieckie służby BND oraz amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przechwytywały komunikaty przekazywane z Belgii za granicę.

- Ze względu na te doniesienia belgijska agencja bezpieczeństwa wszczęła dochodzenie, by sprawdzić, czy belgijskie podmioty były w istocie obiektem działań szpiegowskich - powiedziała rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości.

Dodała, że jeśli informacje te potwierdzą się, władze podejmą stosowne kroki, ale nie sprecyzowała, na czym miałaby polegać reakcja Brukseli.

d4gveqk

Pierwsze informacje o współpracy niemieckiego wywiadu zagranicznego BND ze służbami z amerykańskiej NSA, jeśli chodzi o inwigilowanie polityków w Europie, przedostały się do mediów w kwietniu.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmeier miał wówczas poinformować o tych praktykach posłów z komisji ds. kontroli służb specjalnych. Wkrótce potem niemieckie media podały, że BND pomagał służbom amerykańskim w inwigilowaniu urzędników francuskiego MSZ i urzędu prezydenckiego oraz Komisji Europejskiej.

Na polecenie NSA niemiecki wywiad zagraniczny śledził kontakty europejskich firm i polityków, analizując je według ustalonych przez Amerykanów haseł i adresów IP.

d4gveqk

Podziel się opinią

Share
d4gveqk
d4gveqk
Więcej tematów