ŚwiatWszczepili do mózgu elektrody. Czego się dowiedzieli?

Wszczepili do mózgu elektrody. Czego się dowiedzieli?

Elektrody w głowie poprawiają nastrój, specjalne ośrodki w mózgu decydują o zdolnościach muzycznych, a wszystko to oparte jest na połączeniach między neuronami. Specjalne podsumowanie najnowszej wiedzy o mózgu zamieszcza tygodnik „Science”.

Wszczepili do mózgu elektrody. Czego się dowiedzieli?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wśród opisanych eksperymentów jest stymulacja elektryczna tzw. pola 25. Specjalne elektrody wszczepione do tej części mózgu działały niczym rozrusznik serca. Pobudzając neurony pomagały wielu ludziom cierpiącym na depresję.

Inne badania wskazują, że umiejętności językowe czy muzyczne w dużej mierze zależą od anatomii mózgu - wyjaśnia dr Robert Zatorre z Uniwersytetu Montrealskiego. - Te indywidualne różnice wyjaśniałyby, dlaczego ludzie mają tak różne wyniki w uczeniu się w różnych dziedzinach - mówi.

Jeszcze inni naukowcy piszą, że niesłychanie ważne są technologie: np. czynnościowy rezonans magnetyczny, który jest tym dla badań mózgu, czym dobry teleskop dla badań kosmosu.

Wszyscy zgadzają się, że - ponieważ każdy ma w głowie około 86 miliardów neuronów połączonych w skomplikowany sposób - rozwiązywanie zagadek, jakie kryją nasze mózgi, potrwa jeszcze długo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)