ŚwiatWstępne wyniki misji unijnych inspektorów pozytywne dla Polski

Wstępne wyniki misji unijnych inspektorów pozytywne dla Polski

Wstępne wyniki misji unijnych inspektorów
ds. bezpieczeństwa żywności w Polsce wskazują, że nie ma powodów,
by Rosja utrzymywała embargo na eksport polskich artykułów rolnych
- ogłosiła Komisja Europejska.

23.11.2006 | aktual.: 23.11.2006 17:02

Nasi rosyjscy partnerzy powinni zezwolić na import z Polski - powiedział rzecznik KE ds ochrony konsumentów i zdrowia Philip Tod na konferencji prasowej w Brukseli.

Dobiegająca w czwartek końca misja inspektorów pozwolił na ustalenie, że Polska dokonała znacznego postępu w kwestii bezpieczeństwa żywności, co pozwala Komisji Europejskiej na potwierdzenie, że rosyjskie embargo jest nieproporcjonalnym środkiem - dodał Tod.

Dodał, że pewne niedociągnięcia istnieją w sprawach "czysto proceduralnych", którymi "polskie władze powinny się lepiej zająć". Nie sprecyzował, o jakie niedociągnięcia chodzi.

Od godz. 10 rano w Brukseli trwają decydujące rozmowy ambasadorów państw UE w sprawie mandatu negocjacyjnego, którego przyjęcie jest niezbędne, by w piątek na szczycie w Helsinkach rozpoczęły się negocjacje nowego porozumienia UE-Rosja. Polska od ubiegłego poniedziałku wetuje jego przyjęcie, żądając rozstrzygnięcia sporu w sprawie nałożonego rok temu przez Moskwę embarga na niektóre polskie produkty mięsne i roślinne.

To nie będzie koniec świata, jeśli negocjacje w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja nie rozpoczną się w piątek - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Z prawnego punktu widzenia nie będzie próżni, ale oczywiście cały czas wierzymy, że mandat negocjacyjny, o który Komisja sama poprosiła zostanie przyjęty - powiedział Barroso na krótkiej konferencji prasowej po spotkaniu w Brukseli z łotewskim premierem Aigarsem Kalvitisem.

Nowe porozumienie UE-Rosja ma zastąpić dotychczasową umowę o partnerstwie i współpracy (PCA) najpóźniej w listopadzie przyszłego roku. Jednak w przypadku braku nowego porozumienia, obecna umowa zostanie automatycznie przedłużona.

By przekonać Polskę do zgody na przyjęcie mandatu negocjacyjnego, niezbędnego do rozpoczęcia rozmów z Rosją na piątkowym szczycie w Helsinkach, szef Komisji zadzwonił w środę wieczorem do polskiego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Zapewnił o solidarności i pomocy ze strony Komisji Europejskiej w sprawie rozstrzygnięcia rosyjsko- polskiego sporu handlowego.

Jego (Barroso) stosunek do Polski jest bardzo pozytywny, wszyscy jesteśmy bardzo solidarni z Polską. To nie jest gołosłowne poparcie - powiedziała polskim dziennikarzom komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.

Michał Kot, Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)