Wspólny zespół do zbadania akt kościelnych? To pomysł komisji ds. pedofilii
Komisja ds. pedofilii w Kościele proponuje Episkopatowi stworzenie wspólnego zespołu, który miałby zbadać kościelne akta. Jego członkowie mieliby przeanalizować sprawy prowadzone w diecezjach, dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci.
Komisja ds. pedofilii w polskim Kościele poinformowała o tym fakcie w piątek. List w tej sprawie miał trafić do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz arcybiskupa Wojciecha Polaka, który jest delegatem Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.
"Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci" - napisała komisja.
Wspólny zespół zbada akta kościelne? Komisja ds. pedofilii składa propozycję Episkopatowi
Organ przypomniał także, że wspomniana wyżej współpraca przyniosła pozytywne efekty w odniesieniu do przypadki zakonu dominikanów. Zakon powołał niezależną komisję, składającą się zarówno z duchownych, jak i z ekspertów świeckich. Postępowanie dotyczyło przemocy seksualnej, której dopuszczał się jeden z zakonników wobec osób dorosłych.
Zobacz też: Nowa generacja szczepionek na COVID-19. Posobkiewicz: Będę się cieszył z każdej nowej metody
"Doświadczenia komisji dominikańskiej potwierdzają, że dopiero poznanie konkretnych spraw, zawierających opisy przestępstw i podjęte działania, umożliwią ocenę prawidłowości postępowania instytucji powołanych do pomocy pokrzywdzonym. Państwowa Komisja jest elementem systemu zgłaszania i badania przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci i posiada prawo dostępu do dokumentów ich dotyczących z mocy powołującej ją ustawy" - wskazała komisja.
Pedofilia w kościele. Powstanie wspólny zespół badający akta spraw kościelnych?
"Badanie sposobów reagowania w przeszłości różnych podmiotów i organizacji stanowi zasadniczy obszar działalności Państwowej Komisji. Jest to droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań w tym zakresie" - dodano.
Komisja podkreśla, że ustawowym celem takiego zespołu ma być: monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy oraz organizacje i podmioty na podstawie wniosków i zawiadomień oraz zapewnienie szybkiej reakcji. Chodzi m.in. o ograny państwa oraz organizacje pozarządowe, kościoły i związku wyznaniowe, a także kościele osoby prawne w zakresie "zwalczania nadużyć seksualnych oraz działania umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych nadużyć".
Przeczytaj także: