Wspólny rząd UE i unijny prezydent - tego chcą Polacy
47% Polaków opowiada się za powołaniem
wspólnego rządu Unii Europejskiej, 32% chce wspólnego
unijnego prezydenta, a 45% uważa, że powinien zostać powołany
minister spraw zagranicznych UE - wynika z sondażu Centrum Badania
Opinii Społecznej.
W lipcu Konwent Europejski przyjął projekt traktatu konstytucyjnego UE, który przewiduje m.in. utworzenie instytucji prezydenta Rady Europy oraz ministra spraw zagranicznych UE. W ostatnim okresie nasiliły się także inicjatywy zmierzające do utworzenia w przyszłości wspólnych sił obronnych Unii.
Powstanie wspólnego unijnego rządu popiera 47% Polaków. (5 pkt proc. mniej niż w marcu). Przeciwko jego utworzeniu jest 29% badanych (6 pkt proc. więcej niż w marcu).
Do pomysłu powołania wspólnego prezydenta UE pozytywnie odnosi się 32% Polaków (minus 7 pkt proc. w porównaniu z marcem). Większość badanych - 41% - jest jednak przeciwnego zdania.
52% badanych popiera za to powstanie oddziałów wojskowych pod wspólnym dowództwem. To o 8 pkt proc. więcej niż w marcu. Przeciwnicy tego pomysłu stanowią 26%.
Znaczna część Polaków (45%) opowiada się także za utworzeniem urzędu ministra spraw zagranicznych UE. Przeciwnego zdania jest 29%.
Wśród zwolenników powołania wspólnego rządu, prezydenta i ministra spraw zagranicznych UE przeważają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, robotnicy niewykwalifikowani oraz bezrobotni. Przeciwne powstaniu tych instytucji są przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast.
Do propozycji nadania Unii bardziej wspólnotowego charakteru przychylniej odnoszą się osoby popierające członkostwo Polski w UE. Przeciwnicy integracji Polski z Unią częściej odrzucają, niż aprobują, każde z tych rozwiązań.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 lipca tego roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowo-adresowej dorosłych mieszkańców Polski.(iza)