Wspólne modlitwy Polaków i Żydów w Piaskach koło Lublina
Pamięć ponad 1300 Żydów zamordowanych przez Niemców w 1943 r. w Piaskach koło Lublina uczcili w czwartek katolicy i Żydzi podczas wspólnych modlitw w tamtejszym kościele i na żydowskim cmentarzu.
Spotkanie rozpoczęła msza św. w intencji ofiar holokaustu na ziemi lubelskiej. Przewodniczył jej abp Józef Życiński, który podkreślił, że Piaski, gdzie przed wojną na 7 tys. mieszkańców było 5 tys. Żydów, są znakiem tradycji współistnienia tych dwóch kultur.
Metropolita lubelski przypomniał wydarzenia z listopada 1943 r. kiedy Niemcy, likwidując utworzone w Piaskach getto, rozstrzelali ponad 1300 Żydów.
O takich dramatach nie wolno zapomnieć. Tak jak my cierpieliśmy, kiedy fałszowano prawdę o Katyniu, jak w historii najnowszej zostawiano "białe plamy" z racji ideologicznych, tak nie wolno nam milczeć czy pozostać obojętnym na cierpienia Żydów, którzy tu mieszkali, chodzili po tych ulicach, modlili się do jednego Boga - powiedział abp Życiński.
Po mszy zebrani udali się na cmentarz żydowski, gdzie jest zbiorowa mogiła 1320 Żydów zastrzelonych przez Niemców. Modlitwę za zmarłych - po hebrajsku i po polsku - odmówił Roman Litman, Żyd mieszkający w Lublinie. (aka)