Trwa ładowanie...
d38otuw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"WSJ": Barack Obama wysłał poufny list do ajatollaha Chameneia

Prezydent USA Barack Obama wystosował poufne pismo do duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia, podkreślając wspólny interes obu krajów w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii - napisał "Wall Street Journal".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (PAP/EPA, Fot: Michael Reynolds)
d38otuw

Według "WSJ" Obama zaakcentował w tym piśmie z połowy października, że wszelka współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w walce z Państwem Islamskim jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

"WSJ" powołał się na źródła, które poinformowano o piśmie prezydenta. Gazeta dodała, że przedstawiciele administracji Obamy odmówili rozmowy w "WSJ" na temat tego pisma, ale że "nie zaprzeczali jego istnieniu, pytani w ostatnich dniach przez zagranicznych dyplomatów".

Zamiana kursu w polityce USA?

d38otuw

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest, pytany o pismo Obamy, oświadczył, że nie zmieniła się polityka Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Zaznaczył też, że nie może komentować prywatnej korespondencji między Obamą a którymkolwiek innym światowym przywódcą.

Earnest powiedział, że na marginesie negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego USA rozmawiały z Iranem o kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, ale nie podał żadnych konkretów.

- USA nie będą współpracować militarnie z Iranem - oświadczył rzecznik Białego Domu w kontekście walki z Państwem Islamskim. - Nie będziemy dzielić się z nimi informacjami wywiadowczymi. Ale ich zainteresowanie wynikiem (tej walki) jest szeroko komentowane i przy paru okazjach było omawiane na marginesie innych konwersacji - dodał.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, zapytany o domniemane pismo Obamy, powiedział, że nie ufa przywódcom irańskim i nie sądzi, by powinno się ich włączać do walki z Państwem Islamskim.

d38otuw

24 listopada upływa ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego przez Iran i grupę 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy). Rozmowy w imieniu grupy 5+1 ma koordynować ustępująca szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny.

d38otuw

Podziel się opinią

Share

d38otuw

d38otuw
Więcej tematów