Trwa ładowanie...
03-11-2015 21:30

Wściekły tłum na ulicach Bukaresztu po pożarze w klubie. "Zbrodniarze!"

Ponad 13 tys. osób demonstrowało przed siedzibą rumuńskiego rządu w Bukareszcie, domagając się dymisji premiera i szefa MSW po tragicznym pożarze w klubie młodzieżowym, w którym zginęły 32 osoby.

Share
Wściekły tłum na ulicach Bukaresztu po pożarze w klubie. "Zbrodniarze!"Źródło: PAP/EPA, fot: ROBERT GHEMENT
d3gjsha

"Zbrodniarze" - skandowano pod adresem szefa rządu Victora Ponty i ministra spraw wewnętrznych Gabriela Oprei przed rządowym gmachem na placu Zwycięstwa w centrum stolicy.

Demonstranci domagali się także dymisji mera czwartej dzielnicy Bukaresztu, gdzie w dawnej fabryce obuwia mieścił się popularny wśród młodzieży klub Colectiv, który spłonął w piątek wieczorem.

Trzej jego właściciele w poniedziałek zostali przesłuchani przez rumuńską prokuraturę i aresztowani za nieumyślne spowodowanie śmierci.

d3gjsha

Bezpośrednia przyczyna piątkowej tragedii jest nadal wyjaśniana, władze podejrzewają jednak, że do wypadku przyczyniło się nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa. Wskazuje się m.in., że w klubie nie było wyjścia awaryjnego, a izolacja akustyczna sufitu była wykonana z łatwopalnych materiałów. MSW ustaliło, że klub nie miał zezwolenia na urządzenie pokazu pirotechnicznego, jaki towarzyszył odbywającemu się w piątek koncertowi.

Aresztowanym właścicielom lokalu zarzuca się, że pozwolili na to, by feralnej nocy w klubie znalazło się zbyt wiele osób, i nie zadbali o wyjścia awaryjne.

Dotychczas bilans ofiar śmiertelnych pożaru i paniki, jaka później nastąpiła, to 32 zabitych. Władze zastrzegają jednak, że liczba ta może wzrosnąć, bo wielu rannych jest w stanie ciężkim.

d3gjsha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gjsha
d3gjsha
Więcej tematów