Wrogowie Saddama zadowoleni, wielu Arabów oburzonych
Wrogowie Saddama Husajna w świecie
arabskim radowali się, jego zwolennicy byli oburzeni, a
wielu Arabów poczuło się dotkniętych straceniem go w najświętszym
dniu muzułmańskiego kalendarza.
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/egzekucja-saddama-husajna-6038635943535233g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/egzekucja-saddama-husajna-6038635943535233g )
Egzekucja Saddama Husajna
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-po-egzekucji-husajna-6038674066166913g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/swiat-po-egzekucji-husajna-6038674066166913g )
Świat po egzekucji Husajna
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/saddam-w-cieniu-szubienicy-6038715807802497g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/saddam-w-cieniu-szubienicy-6038715807802497g )
Saddam w cieniu szubienicy
Sympatycy byłego prezydenta przedstawiali go jako ofiarę nacechowanego mściwością procesu zarządzonego przez Waszyngton. W Kuwejcie i niearabskim Iranie wyrażano żal, że Saddama nie pociągnięto do odpowiedzialności za wojny, jakie podjął przeciwko tym dwu krajom.
Wielu Arabów uznało za prowokację to, że egzekucję wykonano w dniu muzułmańskiego Święta Ofiar (Id al-Adha), i wyraziło obawę, że przemoc w Iraku jeszcze bardziej wzrośnie.
Ostatnie chwile Saddama oglądano w krajach arabskich na ekranach telewizorów. Widok byłego prezydenta prowadzonego na szubienicę przez strażników w czarnych kominiarkach i oddzielny film pokazujący ciało Saddama spowite białym całunem wytrącił z równowagi wielu Arabów.
To jest najgorszy Id, jaki kiedykolwiek przeżywali muzułmanie. Dostałam gęsiej skórki, gdy zobaczyłam te sceny w telewizji- powiedziała 30-letnia Jordanka Rana Abdullah.
W Mekce wielu pielgrzymów wyraziło oburzenie, iż władze irackie postanowiły stracić Saddama w dniu Święta Ofiar, obchodzonego właśnie na zakończenie pielgrzymki do Mekki. Składa się wtedy ofiarę ze zwierzęcia na pamiątkę ofiary z syna, którą gotów był złożyć Bogu prorok Abraham (po arabsku Ibrahim).
Śmierć Saddama może wzmóc wrogość sunnickich mieszkańców Arabii Saudyjskiej do szyitów, dominujących we władzach Iraku. Arabia Saudyjska jest bastionem islamu sunnickiego, którego fundamentalistyczni przedstawiciele, wahabici, uważają szyitów za heretyków.
Wielu Arabów podziwiało sunnitę Saddama za to, że przeciwstawiał się Stanom Zjednoczonym.
Władze w Mekce obawiają się, że stracenie Saddama w czasie hadżdżu, masowej dorocznej pielgrzymki muzułmanów, może wzmóc napięcie między pielgrzymami sunnickimi i szyickimi.
Wielu szyitów w Mekce przyjęło śmierć Saddama jak dar niebios. Saddam dyskryminował szyitów i nie pozwalał im publicznie odprawiać szyickich obrzędów.
Znakomicie, to jest tak, jak byśmy mieli dwa Idy! Mam nadzieję, że Bóg nie będzie miał nad nim litości - powiedział Irakijczyk Nadir Abdullah, stojąc w grupie uśmiechniętych pielgrzymów.
W Kairze Heszam Kasim, egipski wydawca i obrońca praw człowieka, powiedział, że udostępnienie filmu z Saddamem prowadzonym na szubienicę może wywołać kontrowersje, ale dodał: Ten człowiek był jednym z najokrutniejszych masowych morderców w dziejach ludzkości. Można go umieścić w jednym rzędzie z Hitlerem i Stalinem.
Jednak w biednej irackiej wsi Audża, w której Saddam przyszedł na świat w 1937 roku, mieszkańcy przysięgli zemstę. My wszyscy staniemy się bombą - powiedział młody mężczyzna w Audży, 150 km na północ od Bagdadu.
Libia, jedyny kraj, który okazał solidarność z Saddamem w godzinie jego śmierci, ogłosiła trzydniową żałobę i odwołała publiczne obchody Idu. Flagi przed urzędami państwowymi opuszczono do połowy masztu.
Wiele rządów arabskich powstrzymało się od oficjalnych komentarzy. Heszam Jusef, wysoki rangą doradca sekretarza generalnego Ligi Arabskiej, Amra Musy, powiedział, że egzekucja oznacza "tragiczny koniec smutnego okresu w historii Iraku". Jusef wyraził nadzieję, że Irakijczycy skupią się teraz na przyszłości i zdołają "powstrzymać przemoc oraz osiągnąć pojednanie".