Gorąco jak na Bali. Niezwykłe jeziora w Polsce

W najdłuższym jeziorze w Polsce temperatura przekroczyła 23 stopnie. Historyczne Gopło - też bardzo ciepłe. Oto kilka jezior i miejscowości, które warto odwiedzić i to nie tylko, by popływać w ciepłej wodzie. Sprawdzamy gdzie warto wybrać się na weekend.

W niektórych jeziorach w Polsce temperatura wody przekroczyła 23 stopnie
W niektórych jeziorach w Polsce temperatura wody przekroczyła 23 stopnie
Źródło zdjęć: © PAP | dario photography
Maciej Szefer

Nie tylko w ten weekend warto wybrać się nad jedno z największych jezior w Polsce. Gopło, które znajduje się na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego i jest dziewiątym pod względem wielkości akwenem w Polsce. Temperatura wody zmierzona w piątek wcześnie rano wyniosła tam aż 23,8 stopnia Celsjusza. Czy to jedyna zachęta by odwiedzić tę okolicę? Niekoniecznie.

Gopło, czyli dawniej "Morze Polaków"

Jezioro Gopło od wieków rozpala wyobraźnię romantyków, występuje też w wielu baśniach i legendach. Otoczone aurą tajemniczość jezioro, o bogatej historii związanej z początkami państwa, było w średniowieczu nazywane "Mare Polonorum". "Morze Polaków" było trzykrotnie większe od dzisiejszego jeziora, a przecież obecne Gopło jest na 9 miejscu na liście największych jezior w kraju.

Linia brzegowa akwenu liczy aż 87 kilometrów, a wokół zbiornika wybudowano drogę rowerową. Podróżując na dwóch kółkach można dojechać do rezerwatu ornitologicznego, a przy odrobinie szczęścia usłyszeć i zobaczyć, rzadkie i chronione gatunki ptaków.

Mysia Wieża z Kruszwicy z lotu ptaka

Na Gople znajduje się jedenaście wysp, którym można się przyjrzeć podczas rejsu statkiem lub promem wypływającym z przystani wodnej w Kruszwicy. Historyczne miasto też warto zwiedzić, bo w ten weekend Kruszwica kolejny raz będzie świętować jubileusz 600-lecia.

"Zapomniane" Jezioro Sławianowskie

To spory akwen na Pojezierzu Krajeńskim na północy Wielkopolski. Z danych przekazanych w piątek przez IMGW wynika, że i tu temperatura wody okazała się wysoka. Termometr w miejscowości Buntowo pokazał, że o 8:00 rano temperatura wody wyniosła aż 23,6 stopnia Celsjusza.

To jedno największych jezior w regionie o charakterystycznym kształcie krzyża. W przeszłości byłą zresztą nazywane "Krzyżowym" lub "Mieczowym". Brzegi akwenu porastają drzewa, a w trzcinowiskach można oglądać mało znane gatunki ptaków. Jezioro może przyciągać rowerzystów, da się je bowiem okrążyć na dwóch kółkach. Przy okazji warto zatrzymać się na plaży w Sławianowie i zobaczyć szachulcowy kościół. Godna odwiedzenia jest także historyczna Łobżenica.

Jeziorak - najdłuższe naturalne jezioro w Polsce

Nie dość, że najdłuższe, to wyjątkowo ciepłe. Jezioro Jeziorak to największy zbiornik na Pojezierzu Iławskim, trzecie co do wielkości jezioro po Śniardwach i Mamrach w Krainie Tysiąca Jezior.

W piątek rano temperatura wody w zbiorniku przekroczyła 23 kreski, więc jeśli ktoś planuje weekend to warto wybrać się w to miejsce. Wokół Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna, są pola namiotowe i hotele. Nie brakuje też przystani jachtowych i gospodarstw agroturystycznych. W 2012 roku Jezioro Jeziorak zostało uznane zostało przez czytelników magazynu podróżniczego "National Geographic Traveler" za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Jezioro Niesłysz też ciepłe

W piątek rano woda w Jeziorze Niesłysz miała 23 stopnie. To całkiem sporo jak na największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim. Otoczony lasami akwen przyciąga żeglarzy, a urokliwe zatoki i półwyspy budują magiczny klimat.

Jezior Niesłysz przyciąga płetwonurków. Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się dobrze zachowane grodzisko z XII wieku o powierzchni około 4 hektarów. Ma ono kształt stożka i jest otoczone jest wałem oraz fosą.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)