Trwa ładowanie...
dt0kubg

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza, parada i koncerty - tak Wrocław będzie świętował 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Poza oficjalnymi obchodami po raz piąty ruszy Marsz Patriotów organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
dt0kubg

11 listopada 2014 r. mija 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień został uznany w 1937 r. za Narodowe Święto Niepodległości, jednak od 1939 r. przez kolejnych 50 lat nie było ono oficjalnie obchodzone. Choć proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości był długotrwały, to zdecydowano się na uznanie daty 11 listopada Świętem Niepodległości głównie za sprawą podpisania tego dnia w 1918 r. rozejmu w Compiegne, który ostatecznie uznał klęskę Niemiec w pierwszej wojnie światowej.

11 listopada w niemal wszystkich miastach Polski odbywają się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Często wydarzeniom rocznicowym towarzyszą koncerty pieśni patriotycznych, żołnierskich przyśpiewek oraz inscenizacje, pozwalające przypomnieć wydarzenia sprzed niemal stu lat. Bogaty program obchodów Święta przygotowany został w tym roku również we Wrocławiu.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą św. w bazylice p.w. św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku, której przewodniczyć będzie abp metropolita wrocławski Józef Kupny. Pojawią się na niej władze wojewódzkie i miejskie oraz kombatanci. Po mszy, ok. godziny 11.00 na pl. Gołębim odbędzie się apel niepodległościowy z udziałem uczniów wrocławskich szkół oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Podczas apelu, zebrani na Rynku goście otrzymają okazjonalne biało-czerwone kotyliony.

dt0kubg

O 12.30 rozpocznie się XIII Radosna Parada Niepodległości, której szczególną atrakcją będzie pochód seniorek ubranych w dawne suknie. Pochód ruszy z Rynku i przejdzie ulicami Ruską, Kazimierza Wielkiego, przez pl. Dominikański, a następnie ulicą Wita Stwosza powróci do Rynku.

Po zakończeniu parady, ok. godziny 13.30 na pl. Gołębim rozpoczną się pokazy fechtunku przygotowane przez przedstawicieli Szkoły Szabli Polsko-Węgierskiej oraz uczniów i absolwentów Szermierczej Szkoły Sportowej nr 85 we Wrocławiu. Po pokazie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych oraz salwa honorowa Bractwa Kurkowego. Równolegle na pl. Solnym otwarte będzie miasteczko harcerskie, gdzie będzie można zobaczyć prace uczniów wrocławskich szkół w ramach XIII Radosnych Obchodów Święta Niepodległości.

W budynku przy ul. Serbskiej 5a od godziny 15.00 rozpoczną się atrakcje przygotowane w ramach obchodów Święta Niepodległości przez Centrum Kultury Agora. W programie pojawią się koncerty pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich z różnych epok. Utwory wykonają dzieci z zespołu „Chochliki” oraz chór „Aster”, działający przy CK Agora. Po części koncertowej odbędzie się degustacja wojskowej grochówki. Będzie można wziąć udział także w licznych grach historycznych oraz rodzinnych warsztatach plastycznych, pozwalających na stworzenie makiety pola bitwy poprzez wykonanie z gliny figurek żołnierzy lub koni.

Dodatkowo, dzieci przygotowano konkurs plastyczny pt. „Orzeł Biały”. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Obchody Święta Niepodległości w CK Agora zakończy o godzinie 18.00 występ zespołu Warszawskie Combo Taneczne, która zaprezentuje publiczności dawne piosenki warszawskie we własnych, nowych aranżacjach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

dt0kubg

O godzinie 17.00 w Hali Stulecia odbędzie się koncert „wRock for Freedom – Dzień Niepodległości”, podczas którego zagrają zespoły Perfect oraz IRA. Impreza jest biletowana.

Również o godzinie 17.00 spod Dworca Głównego PKP we Wrocławiu ruszy V Marsz Patriotów organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski. Marsz przejdzie ulicami Piłsudskiego, Świdnicką, pl. Teatralny, Widok, Kazimierza Wielkiego, Gepperta, pl. Solny do Rynku, gdzie nastąpi jego zakończenie.

dt0kubg

Podziel się opinią

Share
dt0kubg
dt0kubg
Więcej tematów