Trwa ładowanie...
d128gi5

Wrocławska Rada Miejska przyjęła uchwałę o organizacji referendum lokalnego

6 września we Wrocławiu odbędzie się referendum lokalne, w którym mieszkańcy odpowiedzą m.in. na pytanie dot. budowy metra w mieście. W czwartek Rada Miejska przyjęła uchwałę w tej sprawie. Inicjatorem referendum jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (WP.PL)
d128gi5

Za przyjęciem uchwały ws. przeprowadzenia referendum głosowali radni Komitetu Rafała Dutkiewicza z Platformą (19 głosów), przeciw byli radni opozycji - PiS, radny z Bezpartyjnych Samorządowców oraz jeden radny niezrzeszony (14 głosów).

Referendum we Wrocławiu odbędzie się przy okazji ogólnopolskiego referendum poświęconego m.in. wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Będzie to pierwsze referendum lokalne w powojennej historii miasta.

Mieszkańcy odpowiedzą w głosowaniu na cztery pytania. Pierwsze dotyczy kontynuowania procesu ograniczania ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta; drugie budowy metra w stolicy Dolnego Śląska; trzecie zaś organizacji wielkich imprez we Wrocławiu. W przyszłym roku Wrocław będzie pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zaś w 2017 r. zorganizuje igrzyska sportów nieolimpijskich World Games. - Gdy mieszkańcy opowiedzą się za tym, że chcą kolejnych dużych imprez we Wrocławiu, to każdorazowo przed podjęciem decyzji o organizacji takiej imprezy ponownie ich zapytamy, czy chcą, aby akurat ta odbyła się w ich mieście - mówił wcześniej Dutkiewicz.

d128gi5

Ostatnie, czwarte pytanie, wybrano z propozycji nadesłanych przez mieszkańców Wrocławia. Dotyczy ono zwiększenia nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek.

Odrębne referendum chcą przeprowadzić we Wrocławiu aktywiści miejscy oraz dolnośląskie ugrupowania społeczne i polityczne, w tym m.in. PiS, Zieloni, SLD, Akcja Park Szczytnicki, Bezpartyjni Samorządowcy, PPS, Solidarność Walcząca, Korwin oraz Unia Pracy.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej radni PiS oraz radny z Bezpartyjnych Samorządowców i radny niezrzeszony złożyli wniosek o dołączenie pytań z referendum obywatelskiego do tych, które proponuje w referendum Dutkiewicz. Głosami radnych Komitetu Rafała Dutkiewicza z Platformą wniosek nie został przyjęty.

Radna Komitetu Rafała Dutkiewicza z Platformą Katarzyna Obara-Kowalska podkreśliła, że jej klub popiera każdą inicjatywę referendalną, jednak "z przyczyn proceduralnych" nie popiera wniosku złożonego przez radnych opozycyjnych.

d128gi5

Referendum obywatelskie, w przypadku, kiedy nie udało się go połączyć z referendum zainicjowanym przez Dutkiewicza, miałoby się odbyć przy okazji październikowych wyborów parlamentarnych. Aby je przeprowadzić jego inicjatorzy muszą zebrać ponad 60 tys. podpisów pod wnioskiem.

Inicjatorzy tego głosowania chcą, aby wrocławianie odpowiedzieli na pięć pytań. Pierwsze ma dotyczyć budowy tramwaju na Muchobór Wielki przez Nowy Dwór i dalszego rozwoju sieci tramwajowej w mieście. Kolejne to pytanie o rezygnację z organizacji przez Wrocław igrzysk sportów nieolimpijskich World Games, które mają odbyć się w stolicy Dolnego Śląska w 2017 r. Wrocławianie zostaną również zapytani o powiększenie terenów zielonych w mieście oraz stworzenie rejestru umów zawieranych przez magistrat i spółki miejskie. Ostatnie pytanie zostało wyłonione po konsultacjach z mieszkańcami i mam dotyczyć wprowadzenia we Wrocławiu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Chodzi o to, by obywatele mogli zgłosić do Rady Miejskiej projekt uchwały poparty 2,5 tys. podpisów.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz pokreślił, że Rada Miejska zajmie się we wrześniu dwoma zagadnieniami, o które chcą w referendum obywatelskim zapytać jego inicjatorzy. - Popieramy pomysły powiększenie terenów zielonych w mieście oraz wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Kwestie te jednak wymagają dyskusji i nie mogą być elementem gry politycznej - powiedział podczas sesji Dutkiewicz.

d128gi5

Podziel się opinią

Share
d128gi5
d128gi5
Więcej tematów