Złotoryja. Radni przeciwko inwestycji z Korei. Mieszkańcy nie chcą zakładu zagrażającego środowisku
Koreańska firma SungEel HiTech chce wybudować w Złotoryi fabrykę. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że mają być w niej odzyskiwane grafit oraz tlenki metali z baterii i ogniw litowo-jonowych. W praktyce oznacza to zagrożenie dla ludzi i środowiska. Mieszkańcy Złotoryi są przeciw, radni miasta również.
Mieszkańcy Złotoryi nie chcą koreańskiej inwestycji na terenie swojego miejsca zamieszkania. Pod petycją do władz miasta podpisało się już ponad 600 osób. Chodzi o fabrykę firmy SungEel HiTech, w której odzyskiwany miałby być grafit oraz tlenki metali z baterii i ogniw litowo-jonowych. Oznacza to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzi.
Złotoryja. Radni przeciwko inwestycji z Korei. Mieszkańcy nie chcą zakładu zagrażającego środowisku
Swoje weto wobec budowy fabryki wyrazili również złotoryjscy radni. Przeciwnych jest 12 samorządowców. Skierowali oni na ręce burmistrz Roberta Pawłowskiego swoje oficjalne stanowisko w sprawie - informuje serwis e-legnickie.pl.
"Decyzja o podjęciu współpracy w zakresie budowy instalacji z koreańską firmą SungEel HiTech powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi z suwerenem naszej gminy" - napisali radni w piśmie do burmistrza.
Reinfekcje u ozdrowieńców. Coraz więcej przypadków. Komentuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska
Przeciwni koreańskiej inwestycji zwracają uwagę na to, że władze Złotoryi nie zapytały mieszkańców, co sądzą na ten temat. "Pan Burmistrz nie powinien samodzielnie, bez uwzględnienia zdania społeczności, rozstrzygać o lokowaniu działalności gospodarczej przez podmiot, który wywołuje wśród mieszkańców naszego miasta lęk i niepokój. Nie chcemy także tracić walorów środowiskowych naszego miasta i okolicy" - dodali radni.
"Mieszkańcy również nie czekają biernie na rozwój sytuacji. 18 marca w internecie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, mającą stanowić formalny sprzeciw i brak zgody społecznej dla budowy instalacji do odzysku substancji z odpadów baterii i modułów litowo-jonowych oraz ich elementów na terenie dz. nr 91/23 obr. 7 w Złotoryi" - podsumowali radni.
źródło: e-legnickie.pl