Trwa ładowanie...

Zbrodnia miłoszycka. Prokurator wygłosił mowę końcową. Chce dożywocia i 25 lat więzienia dla sprawców

Prokurator Dariusz Sobieski wygłosił mowę końcową w procesie dotyczącym tzw. zbrodni miłoszyckiej. Domaga się on dożywocia dla Ireneusza M za gwałt i zabójstwo Małgosi oraz 25 lat więzienia dla Norberta Basiury. Wcześniej w tej sprawie niesłusznie skazano Tomasza Komendę.

Zbrodnia miłoszycka. Prokurator wygłosił mowę końcową. Chce dożywocia i 25 lat więzienia dla sprawcówZbrodnia miłoszycka. Prokurator wygłosił mowę końcową. Chce dożywocia i 25 lat więzienia dla sprawcówŹródło: Unsplash.com
d1yn8ic
d1yn8ic

Przewód sądowy ws. zbrodni miłoszyckiej, do której doszło w noc sylwestrową 1996/1997, dobiegł końca. Przesłuchani zostali wszyscy świadkowie, przeprowadzono też ostatnie wnioski dowodowe.

Jak informuje wrocławska "Gazeta Wyborcza", biegły Krzysztof Koloch z Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu, stwierdził, że ślady zabezpieczone na ubraniach ofiary są "ekstremalnie mocnym dowodem" przeciwko Norbertowi Basiurze (zgadza się na publikację wizerunku i nazwiska) i Ireneuszowi M.

Zbrodnia miłoszycka. Prokurator wygłosił mowę końcową

Prokurator Dariusz Sobieski w swojej mowie końcowej sporo uwagi poświęcił badaniom DNA. Zwrócił uwagę na to, że próbki pobrano z różnych przedmiotów znalezionych na miejscu zbrodni - sukienki, stanika, majtek, bluzki, sznurówek, czapki i chusteczki. Zgromadzone dowody świadczą przeciwko oskarżonym.

Powrót do szkoły. Nauczyciele przygotowani? "Zachowanie pełnego reżimu nie będzie możliwe"

15-letnia Małgosia podczas nocy sylwestrowej 1996/1997 została odurzona karbamazepiną. To lek psychotropowy, który w połączeniu z alkoholem działa niczym "pigułka gwałtu". Przeprowadzona po latach sekcja zwłok wykazała ślady karbamazepiny w kościach ofiary. Nie ustalono jednak, kto podał dziewczynie tę substancję.

d1yn8ic

- Po północy doszło do momentu, który wszyscy dobrze znamy. Z zeznań Krzysztofa K., który się nią wtedy opiekował, wynika, że podszedł do nich mężczyzna i powiedział: "Gośka, ale się napiłaś, to Irek, kur..., Twój brat". K. nigdy nie wycofał się z tego, że to był Irek, a na ławie oskarżonych siedzi Ireneusz M. - mówił prokurator, którego cytuje "Gazeta Wyborcza".

Jak wyliczał prok. Sobieski, Małgosia została pogryziona, kopnięta w udo. Sprawcy odbyli z nią stosunek, powodując przy tym rozległe obrażenia narządów rodnych. W trakcie gwałtu u ofiary doszło do krwotoku zewnętrznego, po czym pozostawiono ją na nieoświetlonej części podwórka. Tamtej nocy w Miłoszycach było -18 st. C.

Prokurator stwierdził, że gdyby sprawcy chociaż zostawili otwartą bramę albo porzucili Małgosię w innym miejscu, to być może udałoby się jej doczołgać do miejsca, w którym ktoś by ją zauważył. Tak się jednak nie stało.

Zbrodnia miłoszycka. "To powinna być kara śmierci"

- Za to powinna być kara śmierci - powiedziała mama zabitej Małgosi w swojej mowie końcowej. - Dużo można wybaczyć, ale gwałtu i morderstwa dziecka wybaczyć się nie da - dodał jej ojciec.

d1yn8ic

Prokurator Sobieski zażądał dla Ireneusza M. dożywocia oraz 25 lat więzienia dla Norberta Basiury. Obrona oskarżonych wskazywała przy tym na rzekome błędy popełnione przy okazji analizy próbek DNA. Sąd odrzucił jednak wniosek o ponowne przeprowadzenie badań.

Obrona i oskarżeni mowy końcowe ws. zbrodni miłoszyckiej wygłoszą 15 września.

Przypomnijmy, że początkowo ws. zbrodni miłoszyckiej na karę 25 lat pozbawienia wolności skazany został Tomasz Komenda. W połowie marca 2018 roku sąd warunkowo zwolnił go z odbywania kary. Komenda wyszedł na wolność po 18 latach. Jak się okazało, spędził sporą część swojego życia za kratami za zbrodnię, której nie popełnił.

d1yn8ic

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yn8ic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yn8ic
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj