RegionalneWrocławWrocławski Budżet Obywatelski. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie

Wrocławski Budżet Obywatelski. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie

Już od piątku będzie można oddawać głosy na pomysły, które poprawić mogą jakość życia lokalnych społeczności, albo służyć wszystkim wrocławianom. Autorzy projektów, które sfinansuje miasto, stawiają na zieleń, parki, drogi rowerowe, urządzenia podwórek. Ale kilka wniosków zachwyca kreatywnością.

Wrocławski Budżet Obywatelski zmienia miasto. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie
Wrocławski Budżet Obywatelski zmienia miasto. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie
Barbara Kwiatkowska

16.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:54

Jeszcze latem wybranych zostało 218 projektów, które mogą być zrealizowane bez przeszkód. Odpadły takie, których realizacja nie była możliwa, na przykład z uwagi na usytuowanie w przestrzeni, która prawnie nie należy do miasta.

Na Wrocławski Budżet Obywatelski wydanych będzie w tym roku 25 mln złotych, z czego przeważająca część tej kwoty pójdzie na duże, ponadosiedlowe projekty, z których niektóre kosztują aż 2 miliony złotych. Z 9 milionów skorzystają osiedla, na których powstaną mniejsze inwestycje, których koszty nie przekraczają 750 tysięcy złotych.

Wrocławianie, którzy zdecydowali się dołożyć swoją cegiełkę do urządzania miasta i zaproponować swoją inwestycję, która realizowana będzie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, najbardziej potrzebują zieleni. Ponad setka projektów dotyczy urządzenia nowych parków, skwerów, nasadzeń drzew.

Wrocławski Budżet Obywatelski. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie

Najważniejszym z tegorocznych wniosków jest urządzenie nowego centralnego parku dla Wrocławia. Ma on powstać na Kępie Mieszczańskiej. Do tej pory inwestycja stała pod znakiem zapytanie - teren należy do Agencji Mienia Wojskowego, lecz niedawno doszło właśnie do przekazanie tego gruntu miastu. Park Mieszczański będzie mógł cieszyć wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów - będzie blisko centrum, na dodatek w historycznym miejscu, w pobliżu nowych, ciekawych bulwarów spacerowych.

Ten park powstanie od zera, ale w budżetowych wnioskach są też pomysły będące kolejnymi odsłonami już wywalczonych w WBO inwestycji. W siłę rosnąć będą więc - jeśli tak zdecydują głosujący - park Henrykowski, Swojczycki Park Czarna Woda, Żernicki Park Sportu i Rekreacji.

Można jednak postawić na komfort życia rowerzystów i zagłosować na jeden z kilku projektów, które wskazują na potrzebę odnowienia lub budowy tras rowerowych. W tym zakresie sporo dzieje się już z inicjatywy Urzędu Miejskiego, ale zawsze lepiej mieć więcej dróg dla rowerów.

Głośno dyskutowanym od kilku miesięcy jest pomysł posadzenia wzdłuż ulicy Legnickiej palm. Ten wniosek przeszedł, tylko jego autorzy zgodzili się na pewną wariantywność - palmy będzie można zastąpić innymi drzewami, bowiem dendrolodzy źle wróżą temu gatunkowi w naszym klimacie.

Możliwe, że wrocławianie zagłosują masowo na koncepcję urządzenia dwóch wielkich szachownic w centrum miasta. W latach 70.-80. Takie plenerowe wielkogabarytowe szachy działały na placu Wolności, ale figury były niszczone, więc szachiści przesiedli się na małe wymiary, a z czasem zapomnieli o miejscu tradycyjnych spotkań.

Jeśli mieszkańcy osiedli zdołają się zmobilizować i zorganizować, mają szanse na przeforsowanie kilku interesujących "małych" wniosków. Pewnie wszyscy wrocławianie ucieszą się z powstania rosarium na Oporowie, skweru "Dolina Muminków" na ul. Skarbowców, muminkowego placu zabaw, z altaną Włóczykija i plażą z leżakami koło na Partynicach, Parku Jurajskiego na Wzgórzu Andersa, safari i wioski afrykańskiej na Zaciszu-Zalesiu-Szczytnikach.

Wrocławski Budżet Obywatelski. Parki, ścieżki i Wyspa Widmo. Projekty czekają na wsparcie

Ciekawym założeniem jest też urządzenie przewijakowych altan w parkach - miałyby służyć zarówno mamom, jak i opiekunom seniorów. Wspaniałe by było także utworzenie Wyspy Widmo, z wrakiem wielkiego statku na wyspie Bielarskiej.

Głosować można już od 18 września. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia, niezależnie od wieku. Nie trzeba być zameldowanym we Wrocławiu. Oddanie głosu może się odbyć elektronicznie na stronie wbo lub w punkcie do głosowania. Każdy mieszkaniec ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

Szansę na realizację mają te koncepcje, na które oddanych będzie co najmniej 100 ważnych głosów. Zakończenie głosowania 5 października.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)