Trwa ładowanie...

Wrocław. Zmarł Janisław Muszyński. Był pierwszym wojewodą wrocławskim po transformacji politycznej w Polsce

Janisław Muszyński objął urząd w 1990 roku, w czasie gdy budowała się nowa administracja państwowa po zmianach, które przyniósł rok 1989. Był wówczas prywatnym przedsiębiorcą. Stanowisko piastował tylko przez rok, ale jego zasługą była przebudowa systemu wcześniej zależnego od więzi partyjnych.

Wrocław. Nie żyje Janisław Muszyński, pierwszy wojewoda wrocławski po 1989 rokuWrocław. Nie żyje Janisław Muszyński, pierwszy wojewoda wrocławski po 1989 rokuŹródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki
d3k10q2
d3k10q2

Do administracji państwowej w przebudowie trafił prosto z biznesu, wówczas zwanego pogardliwie prywaciarstwem. Własną firmę prowadził od początku lat 80. - produkował zabawki, szczególnie plastikowe samochodziki wyścigowe. Jego firma działała bardzo prężnie, stał się potentatem na rynku wschodnioeuropejskim. Wcześniej był dyrektorem ZETO - Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, słynnej w kraju pionierskiej placówki działającej na prototypach komputerów. Za własną działalność gospodarczą wziął się po tym, jak w stanie wojennym utracił to stanowisko.

Janisław Muszyński stanowisko w Urzędzie Wojewódzkim objął w lipcu 1990 roku. Wojewodą był krótko, bo zaledwie do 1991 roku. Potem działał w Business Centre Club, piastując stanowisko kanclerza Loży Dolnośląskiej.

Janisław Muszyński jako swój sukces, osiągnięty w czasie urzędowania, uważał wdrożenie procesu, który miał doprowadzić do budowy we Wrocławiu portu lotniczego o europejskiej klasie. Jeszcze na początku lat 90. obiekt, w którym odprawiano i przyjmowano pasażerów i przylatujących do Wrocławia, był niewielkim parterowym pawilonem postawionym z plastikowych budowlanych paneli.

Wrocław. Zmarł Janisław Muszyński. Był pierwszym wojewodą wrocławskim po transformacji politycznej w Polsce

Po roku na stanowisku wojewody powrócił do biznesu. Działał też w tworzących się branżowych strukturach, będących płaszczyzną współpracy i wymiany doświadczeń w biznesie - Dolnośląskim Towarzystwie Gospodarczym, Dolnośląskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, czy Business Centre Club. Był ponadto jednym z twórców Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego.

d3k10q2

Zmarł w czwartek. Miał 77 lat. O jego śmierci poinformował w piątek Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Grzybobranie 2.0. Poszliśmy z leśnikiem na grzyby, by zrobić test. Efekt nas zaskoczył

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k10q2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k10q2
Więcej tematów