Wrocław. Uwierz w DUCHa, straszy nudę. Coś dla ciekawskich dzieciaków
Otwartość, tolerancja i zrozumienie współczesności - takie korzyści mogą wynieść młodzi słuchacze Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. DUCH powstał na uczelni w Warszawie, teraz z jego nauki skorzystać będą mogli też uczniowie z Wrocławia.
30.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:39
Znajomość dziedzictwa historycznego i kulturalnego Polski i świata, zdaniem organizatorów, może czynić wiele dobrego. Taka wiedza otwiera horyzonty i pozwala patrzeć na świat kreatywnie.
Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii są interdyscyplinarne. Łączą tematykę z zakresu historii, historii sztuki, geografii, filozofii. Uzupełniają i rozszerzają program nauczania historii w szkole podstawowej. Na dodatek czynią to niezmiernie ciekawie, angażująco i w formie świetnej zabawy.
Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia z historii życia codziennego, stosunków społecznych, obyczajów. Wykładowcy w przystępny i ciekawy sposób opowiadają o złożonych procesach, które wpływały i nadal wpływają na losy świata. Zamiast poznawać daty wojen i ich przebieg, poznają ludzkie historie. Łatwiej wtedy odpowiadać sobie na pytanie dlaczego do czegoś doszło, co do tego doprowadziło, jakie były skutki. Efektem ma być ciekawość wobec otaczającego świata, świadomość związków przyczynowo-skutkowych między różnymi wydarzeniami, umiejętność porównywania ich z teraźniejszością. Organizatorzy wierza również, że taka zabawa udowadnia, że zdobywanie wiedzy to ważna dziedzina życia, dająca dużą satysfakcję i ogromne korzyści.
Wrocław. Uwierz w DUCHa, straszy nudę. Coś dla ciekawskich dzieciaków
”Absolwenci DUCHA lepiej rozumieją teraźniejszość, kojarzą fakty, wyciągają wnioski, analizują, potrafią myśleć krytycznie, są tolerancyjni i otwarci. Znajomość historii potrafią wykorzystać w wielu dziedzinach życia” - dowiodły badania kompetencji uczniów, którzy uczestniczą od kilku lat w zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Teraz na zajęcia zdalne można zapisać swoje dziecko, tylko za pomocą formularza kontaktowego. Wywołać DUCHa mogą też całe szkoły lub wybrane klasy, które skontaktują się z Fundacją. Programy kierowane do szkół podstawowych opowiadają o życiu codziennym na przestrzeni wieków, można dowiedzieć się wiele o obyczajowości, społeczeństwie, tradycjach, zwyczajach i wiedzy naszych przodków.