Trwa ładowanie...

Wrocław. Sztuka z kontenera. Wystawa, która otwiera oczy

- To przedmioty wydobyte ze śmietnika, z kontenerów. Zbierałem je przez 24 lata, wierząc, że kiedyś wszystkie te znaleziska będę mógł pokazać. Bo zawsze miałem przeczcie, że ta rosnąca kolekcja powinna cieszyć ludzkie oczy i skłaniać do refleksji - mówi Wojciech Wołoszyński, twórca wystawy ”Znalezione Ocalone”.

Wrocław. Sztuka z kontenera. Wystawa, która otwiera oczyŹródło: Materiały prasowe
d2mejyj
d2mejyj

Ekspozycja, którą od piątku będzie można oglądać w Czasoprzestrzeni, w dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie przy ul. Tramwajowej, to zbiór rzeczy naprawdę niezwykłych, które łączy to, że ktoś je kiedyś uznał za bezwartościowe. I jako takie trafiły do śmieci, do skupu makulatury lub na złomowisko.

Tymczasem trzeba było uważności, troski i czułego spojrzenia, by stwierdzić, że to po prostu porzucone skarby. Taką diagnozę umiał stawiać Wojciech Wołoszyński, człowiek, który nigdy nie przeszedł obojętnie obok kontenera.

Plakaty, tworzone przez wrocławskich plastyków, są dziś bezcennym skarbem, a miały skończyć jako makulatura

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Wojciech Wołoszyński

- Znajdowałem rzeczy niesamowite. Często wręcz nie można uwierzyć, że taki skarb trafił do śmieci. Perłami w mojej kolekcji są dokumenty związane z Krystyną Wójcik, wybitną artystką, która współpracowała z Czesławem Niemenem, SBB, Gerardem Wilkiem.

d2mejyj

Sztuka z kontenera

Wystawa ma otwierać oczy. Uświadamiać, że nawet pozornie niepotrzebne rzeczy przechowują historię. Wskazuje też przy okazji, że czasem niepotrzebne i nieużyteczne dla jednych przedmioty mogą mieć wartość materialną i historyczną dla kultury, przeszłości Wrocławia i innych ludzi.

- Chcę uświadomić wszystkim, że pamięć jest niezmiernie ważna. Moje znaleziska to czasem znaki historii Wrocławia, życia i dzieła ludzi ważnych dla miasta. Towarzyszy mi też idea wskazywania na łączność dziejów. Nie może na śmietniku lądować to, co tworzy naszą lokalną tożsamość - zwraca uwagę kolekcjoner.

Krystyna Wójcik to wrocławska artystka zmarła w 1990 roku. Dziś jej prace osiągają wysokie ceny, nawet kilka tysięcy zł za kartę

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Wojciech Wołoszyński

Wrocław. Historia zapisana w śmieciach

Na wystawie, oprócz prac Krystyny Wójcik, Joanny Skrzypiec, Margot Bakendy, Heleny Skopińskiej i wielu innych artystów, zobaczyć będzie można prywatny zielnik wybitnego botanika, prof. Krzysztofa Rostańskiego oraz rodzinne pamiątki powstańców styczniowych oraz ich korespondencja. Również uznana kiedyś przez kogoś za bezwartościową.

d2mejyj

- Boli mnie ten niefrasobliwy stosunek do przedmiotów po przodkach czy poprzednikach. To znak czasów, zaniku więzi, zapominania o ciągłości. Kiedyś takie pamiątki trzymało się jak relikwie, teraz sprzedaje się dom po dziadkach ze wszystkim, oddając cenne dowody przeszłości w obce ręce, które wynoszą wszystko do kontenerów - mówi Wojciech Wołoszyński.

Wystawę zwiedzać można w Czasoprzestrzeni na Tramwajowej codziennie od 12 do 18, w piątek i sobotę do 20, a w niedzielę do 16. Wstęp wolny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj