RegionalneWrocławWrocław. Spektakl z pandemiczną refleksją. "Skin hunger" w Teatrze Polskim

Wrocław. Spektakl z pandemiczną refleksją. "Skin hunger" w Teatrze Polskim

Czy to przypadkiem nie w tych przedziwnych ostatnich kilkunastu miesiącach ludzkość szczególnie zrozumiała, czym jest dotyk i jego niedostatek? Zapewne wiele osób nie zastanawiało się nad tym wcześniej. A właśnie nad takimi kwestiami pochylił się twórca spektaklu "Skin hunger". Spieszmy na widownię, nie wiadomo bowiem, co przyniesie czwarta fala.

Wrocław. Próby do spektaklu  "Skin hunger". To przedstawienie, które każe zastanowić się, czym jest dla nas bliskość i dotyk, wartość, która w czasach pandemii stała się deficytowa (Teatr Polski)
Wrocław. Próby do spektaklu "Skin hunger". To przedstawienie, które każe zastanowić się, czym jest dla nas bliskość i dotyk, wartość, która w czasach pandemii stała się deficytowa (Teatr Polski)

To przedstawienie, które jest smakowitą przystawką do jesiennego repertuaru wrocławskiego Teatru Polskiego, to efekt międzynarodowej współpracy uznanego reżysera i choreografa Joe Altera z polskimi zawodowymi artystami, kolektywem powołanym na rzecz spektaklu.

Joe Alter zajął się tym, co wszystkich nas trapiło w czasie lockdownów. - Wszystko to, co wydarzyło się w ostatnim roku, szczególnie pandemia, odizolowała ludzi. Niektórzy mieli swoje rodziny - braci, żony, mężów czy przyjaciół. Niektórzy ludzie nie mieli tego szczęścia - mówi Joe Alter.

Bo dotyk to bliskość, a bliskość to naturalna potrzeba każdej zdrowej, żywej istoty od pierwszych chwil istnienia i na każdym etapie życia. "Tytułowy "skin hanger" - "głód dotyku" - to pojęcie używane przez psychoterapeutów, określające rezultat długoterminowego braku kontaktu fizycznego, prowadzącego w konsekwencji do utraty zdrowia.

Teatr, do jakiego zaprasza Alter, pomaga szukać odpowiedzi na pytanie, jak można radzić sobie z brakiem bliskości w dzisiejszym świecie. I podpowiada: ciało wie. Trzeba zaufać swojej intuicji, poddać się wewnętrznemu instynktowi, który pomoże znajdować antidotum na problemy, jakie niesie wymuszony dystans.

Wrocław. Spektakl z pandemiczną refleksją. "Skin hunger" w Teatrze Polskim

Spektakl, jaki zobaczyć będzie można w piątek na Scenie Na Świebodzkim Teatru Polskiego, powstał w ramach programu "Zamówienia choreograficzne" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca 2021. Produkcja jest koncepcyjnie częścią kolejnej planowanej produkcji choreografa, tym razem przy współpracy z meksykańskim Lux Boreal w Tijuanie. Joe Alter, który ma w swoim dorobku wiele międzynarodowych dokonań teatralnych, w ostatnim czasie stworzył "Polish Project" - regionalny program pomocy, którego celem jest inicjowanie i badanie procesu twórczego wśród młodzieży defaworyzowanej w całej Polsce. Jego zainteresowania badawcze obejmują technologie cyfrowe stosowane w tańcu, pedagogikę tańca w szkolnictwie wyższym, teorię systemów społecznych, praktyki somatyczne i kontemplatywne, kognitywistykę, psychologię rozwojową oraz nieprzerwanie - badania nad ludzką kondycją poprzez ruch oraz struktury choreograficzne.

"Skin hunger" powstał przy współpracy z wybitnymi aktorami, tancerzami i choreografami -Katarzyną Baran, Danielą Komęderą-Miśkiewicz, Mikołajem Karczewskim i Piotrem Stankiem. Autorem muzyki jest Michał Chytkowski. Za reżyserię światła odpowiada Paweł Murlik.

Premiera spektaklu w piątek o godzinie 19 na Scenie na Świebodzkim, kolejny spektakl w sobotę o tej samej porze. Bilety można kupić poprzez stronę internetową Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Stojące skutery wodne - nowa moda na polskich jeziorach. Jak ścigacz na wodę

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)