Wrocław. Spektakl z pandemiczną refleksją. "Skin hunger" w Teatrze Polskim
Czy to przypadkiem nie w tych przedziwnych ostatnich kilkunastu miesiącach ludzkość szczególnie zrozumiała, czym jest dotyk i jego niedostatek? Zapewne wiele osób nie zastanawiało się nad tym wcześniej. A właśnie nad takimi kwestiami pochylił się twórca spektaklu "Skin hunger". Spieszmy na widownię, nie wiadomo bowiem, co przyniesie czwarta fala.
20.08.2021 12:39
To przedstawienie, które jest smakowitą przystawką do jesiennego repertuaru wrocławskiego Teatru Polskiego, to efekt międzynarodowej współpracy uznanego reżysera i choreografa Joe Altera z polskimi zawodowymi artystami, kolektywem powołanym na rzecz spektaklu.
Joe Alter zajął się tym, co wszystkich nas trapiło w czasie lockdownów. - Wszystko to, co wydarzyło się w ostatnim roku, szczególnie pandemia, odizolowała ludzi. Niektórzy mieli swoje rodziny - braci, żony, mężów czy przyjaciół. Niektórzy ludzie nie mieli tego szczęścia - mówi Joe Alter.
Bo dotyk to bliskość, a bliskość to naturalna potrzeba każdej zdrowej, żywej istoty od pierwszych chwil istnienia i na każdym etapie życia. "Tytułowy "skin hanger" - "głód dotyku" - to pojęcie używane przez psychoterapeutów, określające rezultat długoterminowego braku kontaktu fizycznego, prowadzącego w konsekwencji do utraty zdrowia.
Teatr, do jakiego zaprasza Alter, pomaga szukać odpowiedzi na pytanie, jak można radzić sobie z brakiem bliskości w dzisiejszym świecie. I podpowiada: ciało wie. Trzeba zaufać swojej intuicji, poddać się wewnętrznemu instynktowi, który pomoże znajdować antidotum na problemy, jakie niesie wymuszony dystans.
Wrocław. Spektakl z pandemiczną refleksją. "Skin hunger" w Teatrze Polskim
Spektakl, jaki zobaczyć będzie można w piątek na Scenie Na Świebodzkim Teatru Polskiego, powstał w ramach programu "Zamówienia choreograficzne" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca 2021. Produkcja jest koncepcyjnie częścią kolejnej planowanej produkcji choreografa, tym razem przy współpracy z meksykańskim Lux Boreal w Tijuanie. Joe Alter, który ma w swoim dorobku wiele międzynarodowych dokonań teatralnych, w ostatnim czasie stworzył "Polish Project" - regionalny program pomocy, którego celem jest inicjowanie i badanie procesu twórczego wśród młodzieży defaworyzowanej w całej Polsce. Jego zainteresowania badawcze obejmują technologie cyfrowe stosowane w tańcu, pedagogikę tańca w szkolnictwie wyższym, teorię systemów społecznych, praktyki somatyczne i kontemplatywne, kognitywistykę, psychologię rozwojową oraz nieprzerwanie - badania nad ludzką kondycją poprzez ruch oraz struktury choreograficzne.
"Skin hunger" powstał przy współpracy z wybitnymi aktorami, tancerzami i choreografami -Katarzyną Baran, Danielą Komęderą-Miśkiewicz, Mikołajem Karczewskim i Piotrem Stankiem. Autorem muzyki jest Michał Chytkowski. Za reżyserię światła odpowiada Paweł Murlik.
Premiera spektaklu w piątek o godzinie 19 na Scenie na Świebodzkim, kolejny spektakl w sobotę o tej samej porze. Bilety można kupić poprzez stronę internetową Teatru Polskiego we Wrocławiu.