Wrocław. Solpol bliski końca. Jest wniosek o rozbiórkę
Dom towarowy Solpol to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w centrum Wrocławia. Wielu mieszkańcom jego nietypowa bryła przywodzi na myśl lata 90. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce Solpol zniknie z mapy miasta. Wniosek o jego wyburzenie złożyła spółka Polsat Nieruchomości.
Już kilka lat temu pojawił się pomysł wyburzenia Solpolu, który zdaniem obecnego właściciela nie spełnia swoich funkcji. Wskazywano m.in. na brak podziemnego parkingu oraz niedopasowaną do obecnych czasów przestrzeń. O budynek zaczęli jednak walczyć aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz fundacja Transformator.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków odrzucił jednak wniosek o uznanie Solpolu za zabytek. Batalia trwała jednak dalej, po tym jak TUMW złożył wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak finał sprawy był taki - minister podtrzymał w mocy wcześniejszą decyzję konserwatora zabytków.
Wrocław. Solpol bliski końca. Jest wniosek o rozbiórkę
"Solpol to symbol lat 90. we Wrocławiu. Jako 'pierworodny syn' ponowoczesnej architektury tamtych czasów niemal od samego początku wzbudzał kontrowersje wśród mieszkańców. Od kilku lat w debacie publicznej pojawia się pomysł wyburzenia tego budynku, do czego przygotowuje się też jego właściciel" - pisali we wniosku aktywiści z TUMW.
Jako że organizacje pozarządowe przegrały walkę o uratowanie Solpolu, to właściciel nieruchomości wykonał kolejny krok. W tym tygodniu do Urzędu Miejskiego Wrocławia wpłynął wniosek o pozwolenie na rozbiórkę domu towarowego. Decyzja w tej sprawie należeć będzie do wrocławskiego magistratu.
Przypomnijmy, że Solpol swoją nietypową bryłę zawdzięcza architektom pracującym pod wodzą Wojciecha Jarząbka. Budynek powstawał w latach 1992-1993 i należy do Zygmunta Solorza, właściciela m.in. telewizji Polsat. Do oficjalnego otwarcia Solpolu doszło 6 grudnia 1993 roku.
Początkowo Solpol cieszył się sporą popularnością wśród wrocławian - chociażby ze względu na funkcjonujące tam sklepy. Stracił na znaczeniu na początku XXI wieku wraz z pojawieniem się we Wrocławiu galerii handlowych.