Trwa ładowanie...

Wrocław. Powstanie farma wiatrowa. Wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu 41 tysięcy gospodarstw domowych

Energia wiatrowa to przyszłość. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Z duchem postępu postanowiła pójść gmina Kostomłoty, mieszcząca się tuż pod Wrocławiem. Powstanie tam farma wiatrowa.

Wrocław. Powstanie farma wiatrowa. Wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu 41 tysięcy gospodarstw domowychWrocław. Powstanie farma wiatrowa. Wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu 41 tysięcy gospodarstw domowychŹródło: Pixabay, fot: Pexels
dq9348r
dq9348r

Wiatraki staną na polach z glebami o klasie 3 i 4, za autostradą A4. Farma wiatrowa Kostomłoty składać się będzie maksymalnie z 9 turbin o łącznej planowanej mocy 27 MW. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 84 GWh.

Wrocław. Powstanie farma wiatrowa. Wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu 41 tysięcy gospodarstw domowych

Głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Planowane efekty to m.in. ograniczenie presji na środowisko poprzez zmniejszenie ilości zużycia paliw kopalnianych oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) do powietrza o 63 273,50 Mg/rok, a także zmniejszenie emisji pyłów (PM10), dwutlenku siarki (SO2), tlenku azotu (NOx).

Inwestycja realizowana jest przez spółkę Polenerga Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty. Farma wiatrowa ma wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 41 tysięcy gospodarstw domowych.

Koronawirus. Dariusz Piontkowski broni swoich decyzji ws. szkół

- Na dzień dzisiejszy jesteśmy już na etapie uzgodnienia budowy drogi dojazdowej do wiatraków - poinformowała "Radio Wrocław" wójt gminy, Janina Gawlik.

dq9348r

Farma ma być istotnym zastrzykiem finansowym dla Kostomłotów. - Przede wszystkim podatek od nieruchomości. Myślę, że zasili troszkę budżet gminy. Z samych wiatraków powinniśmy mieć około 700-800 tysięcy złotych - zapowiada Gawlik.

Elektrownie wiatrowe to przyszłość. Wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa, co prowadzi do przekonania, że energia wiatrowa jest “ekologicznie czysta”. Sama praca turbiny charakteryzuje się niskim wskaźnikiem emisyjności, ale już proces inwestycyjny może również negatywnie oddziaływać na środowisko. Nie zmienia to jednak faktu, że farmy wiatrowe są zdecydowanie bardziej przyjazne naturze niż np. kopalnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dq9348r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq9348r
Więcej tematów