Wrocław. Nowy szpital onkologiczny coraz bliżej. Będzie kosztować prawie 1 mld zł
Ponad 22 hektarów ziemi, której wartość to ponad 18,5 mln złotych, przekazał nieodpłatnie samorządowi województwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Już niebawem ruszy w tym miejscu budowa nowego szpitala onkologicznego. W uroczystym podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli Mateusz Morawiecki oraz marszałek Cezary Przybylski.
- Jesteśmy w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca - którego wybierzemy w odrębnym postępowaniu - zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy szpitala - mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.
W piątek urząd marszałkowski oficjalnie stał się właścicielem działki, na której powstanie szpital. - To kluczowy moment dla całego procesu inwestycyjnego - dodaje marszałek.
Wrocław. Nowy szpital przy zbiegu ul. Kosmonautów i trasy Stabłowickiej
Działka, na której powstanie nowy szpital zlokalizowana jest przy zbiegu ulicy Kosmonautów i trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Taka lokalizacja zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim dzięki możliwości dojazdu z trzech stron i bliskości autostrady A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W sąsiedztwie działa też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka.
ZOBACZ WIDEO: Sławomir Nitras: czuję się oszukany przez ministra Szumowskiego
Oprócz szpitala powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi oraz obiekty techniczne. Projekt nowego szpitala onkologicznego w zakresie samej lokalizacji szpitala na działce, jak i rozplanowania jego funkcji, zakłada możliwość późniejszej rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb.
Wrocław. Nowy szpital onkologiczny kluczowy dla województwa. Koszt budowy to 700 mln zł
Budowa nowego szpitala onkologicznego jest jednym z priorytetów inwestycyjnych dla samorządu województwa w obecnej kadencji. Działalność medyczna placówki będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia.
- Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap, jakim jest możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania naszej inwestycji z budżetu państwa. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z ministerstwem zdrowia w tej sprawie - wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Dzięki projektowi powstanie silny ośrodek onkologiczny, zapewniający z jednej strony kompleksową opiekę (diagnostykę, terapię i rehabilitację) pacjentom cierpiącym na schorzenia nowotworowe, z drugiej zaś rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo-badawczej. Szpital pomieści maksymalnie 700 łóżek, a koszt jego budowy (wraz z wyposażeniem) szacowany jest na około 700 mln zł. Powstanie blok operacyjny na 10-12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów.
Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.
Czytaj także: Legnica. Postrzelona 35-latka nie żyje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.