Wrocław. Nowy skwer już cieszy oko. Powstał w miejsce parkingu
Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skweru w centrum Wrocławia. Ta nowo powstała zielona przestrzeń położona jest przy ul. Bernardyńskiej, na tyłach Muzeum Architektury i w sąsiedztwie Panoramy Racławickiej. Zieleniec powstał na terenie dawnego parkingu, który był pod zarządem Urzędu Miejskiego. Od dzisiaj nosi nazwę skweru Wrocławianek.
14.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:58
- Wrocław jest miastem kobiet. I to kobiet wspaniałych. Każdego dnia zmieniacie nasze otoczenie, czyniąc je wrażliwszym, lepszym, cieplejszym. Wiele wrocławianek w sposób niezapomniany zapisało się w historii tego miasta - Wanda Rutkiewicz, Izabella Skrybant, Hanna Hirszfeldowa. Najwyższy czas, by uhonorować was wszystkie, moje drogie wrocławianki. Uhonorować tak, jak na to zasługujecie - mówił prezydent Jacek Sutryk podczas prezentacji nowej przestrzeni.
- Dlatego właśnie nowo powstały zielony skwer przy ul. Bernardyńskiej będzie nosił nazwę skweru Wrocławianek. To podziękowanie od wszystkich mieszkańców za to, co robiłyście i robicie dla miasta, dla nas wszystkich - dodawał prezydent Wrocławia.
Wrocław. Nowy skwer już cieszy oko. Powstał w miejsce parkingu
Nowy skwer to ponad 6 tys. m2 przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, stworzonej z myślą o łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.
- Rok temu Rada Miejska Wrocławia przyjęła Miejski Plan Adaptacji Do Zmian Klimatu. Jedną z osi działań jest rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, aby m.in. niwelować efekt miejskiej wyspy ciepła i zagospodarowywać wody opadowe w miejscu ich wystąpienia - powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu.
- Ten skwer idealnie wpisuje się w założenia MPA: po pierwsze rozszczelniliśmy utwardzony do tej pory teren, po drugie wprowadziliśmy zieleń w miejscu, w którym jej dotąd nie było, po trzecie oddajemy mieszkańcom do dyspozycji przestrzeń, która do tej pory była zarezerwowana dla samochodów. Rada Osiedla i Muzeum Architektury właśnie zyskały miejsce dla wydarzeń społecznych i kulturalnych - dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Dzisiejszy obszar skweru Wrocławianek zajmuje teren dawnego cmentarza.
- Aby na tym z pozoru niewielkim skwerku można było usiąść w cieniu katalpy, przeszliśmy dość długą drogę. Mamy do czynienia z obszarem o bogatej historii wpisującej się w dzieje miasta, nie można i nie wolno tego pominąć, ale przygotowanie formalności dla każdej inwestycji jest w tych warunkach dość skomplikowane - powiedział Jacek Mól, dyrektor ZZM.
- Towarzyszące temu badania archeologiczne też nie pomagają w realizacji, a zbiór artefaktów kamiennych, które się tu znajdowały, był wręcz wyzwaniem. Niemniej udało się urządzić nową przestrzeń zieleni, która przypomina o historii. Wyeksponowaliśmy część zabytkowych zbiorów i zyskaliśmy nowe miejsce do spotkań i odpoczynku. Wkrótce pojawi jeszcze więcej zieleni, a wiosną zakwitnie tu 25 tys. tulipanów. Niebawem zacznie też działać nowa toaleta - dodał Mól.
Wrocław. Nowy skwer w liczbach:
- o 40 proc. zmniejszyły się nawierzchnie utwardzone
- o 66 proc. wzrosła powierzchnia biologicznie czynna
- posadzono 85 drzew
- nasadzono blisko 7000 roślin (byliny, trawy ozdobne, rośliny okrywowe)
Zadanie było realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Prace nad dokumentacją, poprzedzone konsultacjami społecznymi, rozpoczęły się ponad rok temu i pochłonęły 3 mln zł. Projekt był współfinansowany przez partnera prywatnego Spółkę HCS 2 (300 tys. zł) oraz z funduszy Rad Osiedli (300 tys. zł), udział w nim miało też wrocławskie MPWiK (100 tys. zł).