Wrocław. Niegrzeczna muzyka w pustym mieście. Zobaczcie, bo tak już nie będzie
To może być historyczny teledysk z Wrocławiem w jednej z głównych ról. Plac Grunwaldzki, plac Dominikański, okolice Uniwersytetu - opustoszałe w czasach pandemii miasto pokazuje swoje wyjątkowe oblicze, a koronawirusowe rekwizyty i odniesienia w tekście będą pewnego rodzaju kroniką czasów zarazy.
Klip ”Ozdrowieniec”, choć jest propozycją zdecydowanie dla dorosłych odbiorców, warto obejrzeć dla tych niepowtarzalnych plenerów. Takie miasto trudno będzie w przyszłości odtworzyć, nawet na użytek filmowy, bo to wymagać będzie zamknięcia całych kwartałów ulic.
Wykonawca - Pejakpe to Jakub Partyka, prekursor wrocławskiej hip hopowej sceny, współtwórca legendarnego składu F.F.O.D. i współpracownik Kasta Squad oraz White House Records. Nad utworem ”Ozdrowieniec” pracował z Łukaszem Tunikowskim, reżyserem wielu teledysków oraz filmów fabularnych i dokumentów, z operatorem Kamilem Płockim i producentem Bartkiem Raińskim i Michałem Horszowskim. Muzyka i mastering to dzieło Marcina "GPD" Jabłońskiego z Boomroom Studio.
Ciemna strona Wrocławia
Twórczość Pejakpe zawsze była bardzo mocno związana miastem. Ostatnie nagranie jest hołdem dla Wrocławia czasów lock downu. - Nigdy nie będzie tu tak jak teraz, dlatego uwiecznimy ten unikatowy klimat miasta - wyjaśniają twórcy.
”Ozdrowieniec” to opowieść o chłopaku „po przejściach”, który przemierza mroczne miejsca, widzi świat i klimaty, które do pięknych nie należą, ale finał, choć poprzedzony wieloma brutalnymi sformułowaniami, jest piękny, a może nawet wręcz wzruszający. Chłopak za ostatnie pieniądze kupuje cztery róże od „bez covid kwiaciarki” i wręcza je napotkanej dziewczynie, oboje zdejmują maseczki i nastąpi finałowy pocałunek.
Teledysk nie jest tylko muzycznym zdarzeniem, lecz ma drugi, bardzo ważny wymiar. Pieniądze na realizację klipu zostały zebrane na platformie zrzutkowej, produkcja zrealizowana została dosłownie po kosztach, zaś 30 procent z zebranych pieniędzy przekazana będzie na realizację działań edukacyjno - profilaktycznych z młodzieżą, w ramach projektu Hip-Hop ”Druga Szansa”.
To inicjatywa polegająca na zaangażowaniu młodzieży w tworzenie kultury hip hop oraz w wolontariat w celach resocjalizacyjnych. Działania ”Drugiej Szansy” to cykle spotkań edukacyjno-profilaktycznych w szkołach, instytucjach kultury i placówkach resocjalizacyjnych. Znani raperzy spotykają się z młodzieżą, zachęcają do tworzenia i zwracają uwagę na wartości, uwrażliwiają na krzywdę innych i kształtują postawę szacunku do ludzi.
Teledysk "Ozdrowieniec" zobacz TUTAJ
Czytaj też: Nigeryjczycy zatrzymani. Podejrzani o... nigeryjski przekręt
Zobacz wideo: Maryla Rodowicz: "Agnieszka Osiecka polubiłaby raperów"
https://dziejesie.wp.pl/?fbclid=IwAR0VtiCHw0cS9HqfGLmXM-O1cGVA3e1Qv1BepgkyAgBtJPb57nE2WckUZn4