Wrocław. Niech ich zobaczą. Artyści z ArtBrut marzyli o tej wystawie
W liście zawierającym do prezydenta miasta jedna z artystek z Galerii ArtBrut napisała w imieniu swoim i kolegów, że ich pragnieniem było „zaistnienie w życiu publicznym” i „bycie sławniejszym niż do tej pory”. Spełnienie tych marzeń jeszcze przez kilka dni można oglądać na wrocławskim Rynku.
Wystawa, która stanęła w sercu miasta przedstawia prace artystów działających pod opieką Pracowni Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej. I pracownia, i galeria działają już od ponad dekady. Prowadzi je od 2009 roku Stowarzyszenie Świat Nadziei z siedzibą w neonowym podwórku przy ul. Ruskiej 46A.
To wyjątkowe wrocławskie przedsięwzięcie. Prezentuje i promuje twórczość osób z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi, integracje je społecznie i udziela skutecznych form wsparcia. Artyści to osoby w różnym wieku. Wraz z profesjonalistami uczestniczą w wielu artystycznych projektach, warsztatach. Ich sztuka jest wystawiana i doceniona.
Galeria ArtBrut przygotowała dotąd blisko 70 zbiorowych i indywidualnych wystaw i prezentacji sztuki art brut i outsider art, stworzyła własną kolekcję. Sztuka jest dla tych twórców sposobem na zrozumienie otaczającego świata; letnia, „pandemiczna” wystawa pozwalała oswajać lęk przed nieznanym.
Wrocław. Niech ich zobaczą. Artyści z ArtBrut marzyli o tej wystawie
Z Galerią i Pracownią ArtBrut związana jest grupa około 20 twórców z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi. Pracują z nimi również osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i artyści zainteresowani sztuką art brut.
W ostatnim roku ta praca nie jest łatwa. Obostrzenia wpływają zarówno na regularność spotkań i działań twórców, jak i nie sprzyjają organizacji wystaw w klasycznej formule. Prezentacja plenerowa to powód do radości i dumy autorów niezwykłych prac. Galeria w Rynku zaprasza do ich obejrzenia jeszcze do niedzieli.