Wrocław. Koronawirus. Ogród Japoński pozostanie jeszcze zamknięty
Parki od poniedziałku czynne. Można odwiedzać je i pozostawać w nich tak długo, jak tylko potrzeba. Niedostępna pozostaje jednak jedna z najpiękniejszych części wrocławskiego parku Szczytnickiego. - To mały obszar, dość ciasna przestrzeń tego miejsca i kolejka po bilety mogą nieść ryzyko zakażeń. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego na razie Ogród Japoński zostaje zamknięty - zadecydował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
22.04.2020 15:30
Uroczy zakątek zieleni w okolicach Hali Stulecia pozostanie niedostępny tak długo, jak konieczne będzie zachowywanie szczególnych środków ostrożności, trzymanie dystansu i używanie maseczek. Jednak, aby choć trochę przypomnieć sobie to piękne miejsce, można wybrać się w środę na wirtualne zwiedzanie. Organizuje je serwis turystyczny Visit Wrocław, który w ostatnich dniach zaprosił wrocławian na wyprawy po atrakcyjnych, choć opustoszałych miejscach miasta. Akcja #zostaję w domu #zwiedzam Wrocław cieszy się ogromnym powodzeniem w sieci.
Środowy spacer rozpocznie się o godzinie 17, jednak filmy z tych wypraw można oglądać o dowolnej porze. W archiwum do obejrzenia jest już wycieczka po ulicy Świdnickiej, po okolicach Hali Stulecia, czy odwiedziny u wrocławskich krasnali, chowających się w różnych punktach aglomeracji.
Koronawirus. Pandemia trwa, jeszcze nie wszystko wolno
Ogród Japoński to jedna z nielicznych pamiątek po Wystawie Światowej z 1913 roku. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony ostatecznie przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej - Hrabiego Fritza von Hochberga. Ogrodnik Mankichi Arai stworzył ogród nawiązujący do tradycji i sztuki japońskiej.
Pamiątka przetrwała wojnę. W latach 70. utrzymywano charakter miejsca, działała gastronomia w drewnianej pagodzie na akwenie. W latach 80. miejsce zaniedbano, spłonęła drewniana architektura. Plan renesansu powstał w 1994 roku, w rekonstrukcji uczestniczyła ambasada Japonii.
Teraz w Ogrodzie Japońskim znaleźć można wiele urzekających miejsc, unikalnych nasadzeń i instalacji - tajemnicze ścieżki, kamienne latarnie, mostki, pawilony, a stawie pływają ogromne karpie Koi. Po Ogrodzie Japońskim oprowadzi przewodnik Rafał Wodzicki, a w najbliższych dniach do końca kwietnia planowane są kolejne wrocławskie wycieczki, między innymi po zoo, po miejscach kojarzonych z wymiarem sprawiedliwości, obiektach nauki. Na zakończenie cyklu zorganizowana będzie wyprawa do Kolejkowa, niepowtarzalnej miniatury odtwarzającej w pomniejszeniu ciekawe zjawiska w historii transportu kolejowego i przywołującej najciekawsze miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska.
Wycieczki po Wrocławiu TUTAJ