Wrocław. Koronawirus. Koło ratunkowe dla sportowców, artystów i organizacji pozarządowych
Miasto będzie kupować dzieła sztuki wrocławskich twórców, aby podratować ich finanse, nadszarpnięte pandemicznym zastojem. Na pomoc kulturze, sportowi i sektorowi NGO Wrocław przeznacza w pierwszej fazie 12 milionów złotych.
14.04.2020 20:29
Rzadko gmina dokonuje takich interwencyjnych zakupów obrazów, rzeźb, porcelany i szkła. Jednak teraz sytuacja jest szczególna. Ludzie kultury, twórcy, malarze, rzeźbiarze, autorzy sztuk wizualnych nie poradzą sobie ekonomicznie w sytuacji, jaką przyniosła pandemia. Kupione obiekty sztuki będą mogły, jak oznajmił prezydent Jacek Sutryk, zasilić zbiory Muzeum Miejskiego lub Galerii Miejskiej.
Wprowadzenie Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej zapowiedział prezydent Jacek Sutryk. Pomoc skierowana jest głównie do osób i podmiotów, których funkcjonowanie jest ograniczone lub uniemożliwione przez epidemię. Kto konkretnie trafi na listę uprawnionych do ubiegania się o miejskie wsparcie? To nie jest jeszcze przesądzone. Pakiet wrocławskiego programu, jak wyjaśnił prezydent w poniedziałkowym przekazie internetowym, będzie modyfikowany.
Już teraz wiadomo, że organizacje pozarządowe, działające w lokalach gminnych będą zwolnione z czynszów za marzec i następne miesiące do końca stanu epidemii. Za wynajęcie zapłacą tylko złotówkę.
Organizacje sportowe nie zapłacą kosztów użytkowania i rezerwacji obiektów sportowych oraz kosztów operacyjnych. Tak sami z opłat zwolnieni zostaną artyści, których pracownie mieszczą się w lokalach należących do miasta.
##
Koronawirus. Pomoc dla wszystkich potrzebujących
W ramach interwencyjnego wrocławskiego programu miasto rozszerzy poradnictwo specjalistyczne i rodzinne. Łatwiejsze będzie skorzystanie z pomocy psychologa, pedagoga, prawnika. Takie wsparcie może być bardzo potrzebne w czasie pandemii i po niej.
Ważna informacja dla rodziców najmłodszych dzieci jest taka, że lada moment zwiększy się we Wrocławiu pula miejsc w żłobkach i przedszkolach. W lipcowej rekrutacji, zgodnie z obietnicami prezydenta, będą dodatkowe, dotowane przez miasto, miejsca w placówkach prywatnych, nawet około tysiąca. W najbliższych miesiącach końca dobiegać będzie budowa trzech nowych placówek przedszkolnych, powstających jako partnerstwo publiczno - prywatne: na ulicy Rezydowej, Cynamonowej i Radkowskiej.
Powstaną też kolejne programy dla osób bezrobotnych i wykluczonych. - Pomocowych instrumentów w naszym Wrocławskim Programie Interwencji Społecznej jest wiele więcej. Będę o nich sukcesywnie opowiadał - obiecuje prezydent.