Wrocław. Jacek Sutryk zapowiada: będzie skwer Wrocławianek
Obok zespołu pobernardyńskiego i Muzeum Architektury powstaje właśnie nowy obszar zieleni. Przedtem był tu parking dla pojazdów urzędowych, teraz wybetonowany kawałek miasta zazieleni się i przeistoczy w teren spacerów. Teraz jeszcze na ogrodzonym placyku pracują ciężkie maszyny, ale już niebawem będą tu tworzone rabaty, posadzone zostaną krzewy i drzewa.
Nowy zieleniec powstaje w rejonie Bernardyńskiej - Jana Ewangelisty - Purkyniego. Spacerowe ścieżki połączą Muzeum Architektury i Panoramę Racławicką. Przygotowania wymagały długotrwałych ratunkowych prac wykopaliskowych, bo teren był w odległej przeszłości przykościelnym cmentarzem.
- Chciałbym, żeby to miejsce zostało nazwane skwerem wrocławianek. Wierzę, że będzie pięknie - powiedziała prezydent Jacek Sutryk, pokazując teren w mediach społecznościowych i wyznając, że koncepcja zamiany parkingu na park nie wszystkim przypadła do gustu.
Pomysł na nazwanie któregoś ze skwerów Wrocławia podała przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto, Halina Bielecka-Gołka. Otrzymała ona już pismo z komisji do spraw nazewnictwa, akceptujące jej wniosek i pochwaliła się nim w mediach społecznościowych.
#
Dolnośląski Kongres Kobiet już dawno wyszedł z inicjatywą oddania ulic wrocławskich zasłużonym paniom. We Wrocławiu mamy 2312 nazw ulic, placów, skwerów, bulwarów i parków, a zaledwie 39 z nich odnosi się do kobiet, z tego 29 upamiętnia święte.
Skwer odda hołd wszystkim mieszkankom, żyjącym dawniej i dzisiaj. Na wzmiankę i upamiętnienie zasługują także te, których nazwiska nie przeszły do wielkiej historii, a le o ich zasługach pamiętają lokalne środowiska zawodowe i społeczności.
Czytaj też: Wrocław otwiera kulturę
Zobacz też: Mieczysław Opałka, polski "pacjent zero" gościem WP