Wrocław. Iglica zamieniła się w słup majowy. To protest przeciwko propagandzie i dezinformacji
Przez cały tydzień, aż do 10 października, o zachodzie słońca przed Halą Stulecia odbywają się artystyczne rytuały w ramach międzynarodowego projektu ARTIFAKE promującego walkę z dezinformacją i propagandą. W jego ramach m.in. pokryto Iglicę specjalnymi wstęgami.
W realizacji pt. "Lato nadeszło dzisiaj całkowicie" artystka Liliana Zeic przemienia Iglicę w Parku Szczytnickim w słup majowy przystrojony wstęgami, tradycyjnie zaplatanymi w tanecznej choreografii. Do taśm w różnych odcieniach czerwieni przyporządkowane są historie kobiet i osób niebinarnych, które były lub są dotknięte skutkami rozpowszechniania fałszywych informacji.
Rytuały składają się z wypowiedzi artystki, malowania na szarfie oraz zdalnych działań zaproszonych osób, które łączą się przez internet z odległych miejscowości w Polsce i za granicą. Wśród nich są takie postaci jak artystka dźwiękowa Zosia Hołubowska (Mala Herba), działacz społeczny Filip Kijowski i poetka Patrycja Sikora. Intencje rytuałów kierowane są m.in. do Margot Szutowicz, współzałożycielki kolektywu Stop Bzdurom, strajkujących kobiet czy koordynatorki Aborcyjnego Dream Teamu.
Wrocław. Iglica zamieniła się w słup majowy. To protest przeciwko propagandzie i dezinformacji
- Fałsz tytułu "Lato nadeszło dzisiaj całkowicie" w październikowej realizacji odnosi do przesytu i przegrzania - zarówno informacyjnego jak i klimatycznego. Dedykowane intencje - przyjmują różne formy: tutaj taniec, śpiew, oddech, poezja czy okadzanie podkreślają leczniczy potencjał kontaktu z drugą osobą, szczególnie wobec osób dotkniętych często anonimowymi, nadawanymi z wielu stron oszczerstwami - mówi kuratorka projektu Małgorzata Miśniakiewicz z fundacji Art Transparent.
Apel byłych prezesów NBP ws. inflacji. Marek Belka się podpisał. Tłumaczy decyzję
Praca artystki Liliany Zeic w przestrzeni publicznej ukazuje zjawisko fake newsów w szerszym społecznym i historycznym kontekście. Nawiązując do starodawnych obrzędów i animistycznych europejskich wierzeń, artystka dopisuje kolejny rozdział złożonej historii Iglicy, na której wieszano flagi manifestujące wolność i walkę o prawa różnych narodów.
Tym razem 90-metrowa stalowa konstrukcja staje się przekaźnikiem troski i wsparcia w stroju "drzewka miłości", które rozsyła do bohaterek projektu, a także do uczestników wydarzenia obserwujących je na żywo przed Halą Stulecia i oglądających online za pośrednictwem internetowej transmisji. Rytuały śledzić można do 10 października codziennie po godzinie 18:00 - spod Iglicy lub za pośrednictwem profilu FundacjaArtTransparent na Facebooku.
Wrocław. Artyści przeciwko propagandzie
W ramach projektu ARTIFAKE do 15 października na Wyspie Tamka we Wrocławiu działa także instalacja dźwiękowa Pawła Kulczyńskiego emitująca co kwadrans kontrowersyjne komunikaty.
W jednym z miast na Dolnym Śląsku powstanie instalacja Alicji Patanowskiej i Marcina Sawińskiego drukująca w czasie rzeczywistym fałszywe treści. Za pomocą specjalnego systemu komputer będzie przeszukiwał w czasie rzeczywistym internet, przeformatowując fake newsy do drukowanego szablonu.
12 października w galerii Mieszkanie Gepperta odbędzie się spotkanie z udziałem artystów i kuratorów. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się także gra edukacyjna oraz warsztaty.