RegionalneWrocławWrocław. Historia żydowskiej gminy. Wykłady dla wszystkich

Wrocław. Historia żydowskiej gminy. Wykłady dla wszystkich

Żydowskie dzieje w Breslau i Wrocławiu są tematem cyklu wykładów, w których uczestniczyć można w sieci. W środę opowieść o okresie przed II wojną światową
Żydowskie dzieje w Breslau i Wrocławiu są tematem cyklu wykładów, w których uczestniczyć można w sieci. W środę opowieść o okresie przed II wojną światową
Źródło zdjęć: © Gmina Żydowska Wrocław
11.05.2021 17:02

O tym, jak żyli i żyją wrocławscy Żydzi od XII wieku do współczesności, można dowiedzieć się dzięki organizowanym co miesiąc wykładom w sieci. O dziejach społeczności opowiada profesor Leszek Ziątkowski.

Historii Żydów w Breslau i we Wrocławiu wysłuchać można na profilu facebookowym żydowskiej gminy wyznaniowej. Najbliższe spotkanie zaplanowane zostało na godzinę 17 w środę 12 maja.

To fascynujące opowieści. Wpisują się w historię Wrocławia. Opisują nieustanną wędrówkę narodu w poszukiwaniu swojej ojczyzny, bo takie poszukiwania towarzyszyły niemieckim Żydom, budującym swoją tożsamość w Breslau, tworzącym strukturę i bogactwo miasta, uciekającym po Kryształowej Nocy i osiedlającym się w polskim Wrocławiu.

Cykl wykładów pokazuje procesy historyczne, które warunkowały dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej Wrocław od pierwszych wzmianek o ich osadnictwie do czasów nam współczesnych. Środowe spotkanie zajmie się tematem ”Złotego okresu wrocławskich Żydów i katastrofalnym końcu pięknej iluzji’ i obejmie okres od 1847 do 1945 roku.

Wrocław. Historia żydowskiej gminy. Wykłady dla wszystkich

To przedostatni z zaplanowanych wykładów. Kolejny zajmie się ciekawą historią ponad stu tysięcy osób narodowości żydowskiej, które osiedliły po drugiej wojnie na Dolnym Śląsku i przymusowym wyjazdem wielu z nich do nowej ojczyzny.

Wykład poprowadzi profesor dr hab. Leszek Ziątkowski, autor wielu publikacji z tego zakresu, między innymi o Żydach w Jaworze, osadnictwie żydowskim na Górnym Śląsku, w Brzegu Dolnym, Oławie, o dziejach Żydów we Wrocławiu, średniowiecznych wrocławskich cmentarzach żydowskich oraz o synagogach.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także