Trwa ładowanie...

Wrocław. Historia żydowskiej gminy. Wykłady dla wszystkich

O tym, jak żyli i żyją wrocławscy Żydzi od XII wieku do współczesności, można dowiedzieć się dzięki organizowanym co miesiąc wykładom w sieci. O dziejach społeczności opowiada profesor Leszek Ziątkowski.

Żydowskie dzieje w Breslau i Wrocławiu są tematem cyklu wykładów, w których uczestniczyć można w sieci. W środę opowieść o okresie przed II wojną światowąŻydowskie dzieje w Breslau i Wrocławiu są tematem cyklu wykładów, w których uczestniczyć można w sieci. W środę opowieść o okresie przed II wojną światowąŹródło: Gmina Żydowska Wrocław
d2yn7dd
d2yn7dd

Historii Żydów w Breslau i we Wrocławiu wysłuchać można na profilu facebookowym żydowskiej gminy wyznaniowej. Najbliższe spotkanie zaplanowane zostało na godzinę 17 w środę 12 maja.

To fascynujące opowieści. Wpisują się w historię Wrocławia. Opisują nieustanną wędrówkę narodu w poszukiwaniu swojej ojczyzny, bo takie poszukiwania towarzyszyły niemieckim Żydom, budującym swoją tożsamość w Breslau, tworzącym strukturę i bogactwo miasta, uciekającym po Kryształowej Nocy i osiedlającym się w polskim Wrocławiu.

Cykl wykładów pokazuje procesy historyczne, które warunkowały dzieje społeczności żydowskiej zamieszkującej Wrocław od pierwszych wzmianek o ich osadnictwie do czasów nam współczesnych. Środowe spotkanie zajmie się tematem ”Złotego okresu wrocławskich Żydów i katastrofalnym końcu pięknej iluzji’ i obejmie okres od 1847 do 1945 roku.

Wrocław. Historia żydowskiej gminy. Wykłady dla wszystkich

To przedostatni z zaplanowanych wykładów. Kolejny zajmie się ciekawą historią ponad stu tysięcy osób narodowości żydowskiej, które osiedliły po drugiej wojnie na Dolnym Śląsku i przymusowym wyjazdem wielu z nich do nowej ojczyzny.

d2yn7dd

Wykład poprowadzi profesor dr hab. Leszek Ziątkowski, autor wielu publikacji z tego zakresu, między innymi o Żydach w Jaworze, osadnictwie żydowskim na Górnym Śląsku, w Brzegu Dolnym, Oławie, o dziejach Żydów we Wrocławiu, średniowiecznych wrocławskich cmentarzach żydowskich oraz o synagogach.

Szkielet sprzed 700 lat. Niesamowite odkrycie w pałacu Alkazar w Hiszpanii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yn7dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn7dd
Więcej tematów