Trwa ładowanie...

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży

Dziewiąta edycja literackiego święta już w sobotę. W tym roku kurator imprezy, dziennikarz i pisarz Max Cegielski, zaplanował zabranie uczestników nie w jedną, ale wiele podróży po literackich mapach.

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży. W poprzednich latach czytanie odbywało się między innymi na Uniwersytecie PrzyrodniczymWrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży. W poprzednich latach czytanie odbywało się między innymi na Uniwersytecie PrzyrodniczymŹródło: Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław
d3ixoe3
d3ixoe3

„Podróż” to właśnie koncepcja 9. ENL. Teksty, jakie będą czytane podczas spotkań, łączy motyw drogi, wyprawy, emigracji, ucieczki. A także turystyki, która. W tym roku pozostaje bardziej niż kiedykolwiek w sferze marzeń.

Fragmenty dziesięciu wybranych dzieł europejskiej literatury interpretowane będą na żywo przez dziesięciu wykonawców - aktorek i aktorów. Dodatkowym atutem tych spotkań będą wrocławskie interesujące lokalizacje.

Są to miejsca, do których nie jest tak łatwo dostać się w innych niż festiwalowe okolicznościach. Wszystkie położone są w nierozległym obszarze, co sprawi, że z jednego na drugie czytanie łatwo będzie się przemieścić i nie stracić ani jednego ze spotkań.

Wszystko będzie się kręcić wokół osiedla Powstańców Śląskich. „Podwórkowy” charakter podróży sprawi, że z geograficznego punktu widzenia wyprawy będą maleńkie i nie będą wiązać się z trudami drogi, ale mentalnie ważne i wielkie.

d3ixoe3

Słuchanie lektorów w relaksacyjnej atmosferze, na leżakach, jest największym atutem Europejskiej Nocy Literatury. Tym razem jednak wielu uczestników będzie wolało wybrać domowe zacisze - ze względu na pandemiczne ograniczenia organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie filmowych rejestracji spotkań i emitowanie ich na kanałach ENL i Strefy Kultury, współorganizatora zdarzenia.

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży

Uczestników będą mogli wysłuchać fragmentu książki ”Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym" Jennie Dielemansa Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz przy pl. Powstańców Śląskich 12. Czytać będzie Anna Dziewit Meller. Eliza Recymbel zinterpretuje

"Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley" Charlotte Gordon w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII we Wrocławiu przy ul. Zaporoskiej 71.

Urywek książki ”Granice. Na krawędzi Europy" Kapki Kassabovej zaprezentuje w lokalu Pod Ciśnieniem przy ul. Sudeckiej 96 Magdalena Popławska.

d3ixoe3

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk przeczyta w ogrodzie Wrocławskiego Teatru Pantomimy przy Alei Dębowej 16 Krystyna Czubówna. Krzysztof Czeczot zaprosi na stadion MCS przy Sztabowej 101 na czytanie "Leksykonu miast intymnych" Jurija Andruchowycza.

Fragmentu książki „Szlaki. Opowieści o wędrówkach" Roberta Macfarlane'a w wykonaniu Grzegorza Małeckiego uczestnicy wysłuchają na placu Powstańców Śląskich, na rodzie, a "Czarodziejską Górę" Thomasa Manna w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza. Czytać będzie Anna Dereszowska.

Andrzej Zieliński przedstawi fragment opasłego dzieła "Moja walka” Karla Ovego KnausgÅrda w Sky Towerze przy Powstańców, a "Lata z Homerem" Sylvaina Tessona wysłuchać będzie można w wykonaniu Jarosława Boberka w Psim Parku przy ul. Sztabowej 68. Andrzej Konopka przeczyta ”Mapę i terytorium" Michaela Houellebecqa na dziedzińcu Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Kamiennej.

d3ixoe3

Czytania trwać będą we wszystkich wymienionych miejscach 29 sierpnia w godzinach 14 - 23. Początek każdego spotkania o pełnej godzinie. Warto ułożyć sobie dowolną mapę podróży po literackich zakątkach, tak, by wysłuchać wszystkich dziesięciu fragmentów. Wstęp wolny.

Money. To się liczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ixoe3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ixoe3
Więcej tematów