RegionalneWrocławWrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży

Dziewiąta edycja literackiego święta już w sobotę. W tym roku kurator imprezy, dziennikarz i pisarz Max Cegielski, zaplanował zabranie uczestników nie w jedną, ale wiele podróży po literackich mapach.

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży. W poprzednich latach czytanie odbywało się między innymi na Uniwersytecie Przyrodniczym
Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży. W poprzednich latach czytanie odbywało się między innymi na Uniwersytecie Przyrodniczym
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław

„Podróż” to właśnie koncepcja 9. ENL. Teksty, jakie będą czytane podczas spotkań, łączy motyw drogi, wyprawy, emigracji, ucieczki. A także turystyki, która. W tym roku pozostaje bardziej niż kiedykolwiek w sferze marzeń.

Fragmenty dziesięciu wybranych dzieł europejskiej literatury interpretowane będą na żywo przez dziesięciu wykonawców - aktorek i aktorów. Dodatkowym atutem tych spotkań będą wrocławskie interesujące lokalizacje.

Są to miejsca, do których nie jest tak łatwo dostać się w innych niż festiwalowe okolicznościach. Wszystkie położone są w nierozległym obszarze, co sprawi, że z jednego na drugie czytanie łatwo będzie się przemieścić i nie stracić ani jednego ze spotkań.

Wszystko będzie się kręcić wokół osiedla Powstańców Śląskich. „Podwórkowy” charakter podróży sprawi, że z geograficznego punktu widzenia wyprawy będą maleńkie i nie będą wiązać się z trudami drogi, ale mentalnie ważne i wielkie.

Słuchanie lektorów w relaksacyjnej atmosferze, na leżakach, jest największym atutem Europejskiej Nocy Literatury. Tym razem jednak wielu uczestników będzie wolało wybrać domowe zacisze - ze względu na pandemiczne ograniczenia organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie filmowych rejestracji spotkań i emitowanie ich na kanałach ENL i Strefy Kultury, współorganizatora zdarzenia.

Wrocław. Europejska Noc Literatury. Jeden dzień, dziesięć podróży

Uczestników będą mogli wysłuchać fragmentu książki ”Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym" Jennie Dielemansa Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz przy pl. Powstańców Śląskich 12. Czytać będzie Anna Dziewit Meller. Eliza Recymbel zinterpretuje

"Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley" Charlotte Gordon w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII we Wrocławiu przy ul. Zaporoskiej 71.

Urywek książki ”Granice. Na krawędzi Europy" Kapki Kassabovej zaprezentuje w lokalu Pod Ciśnieniem przy ul. Sudeckiej 96 Magdalena Popławska.

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk przeczyta w ogrodzie Wrocławskiego Teatru Pantomimy przy Alei Dębowej 16 Krystyna Czubówna. Krzysztof Czeczot zaprosi na stadion MCS przy Sztabowej 101 na czytanie "Leksykonu miast intymnych" Jurija Andruchowycza.

Fragmentu książki „Szlaki. Opowieści o wędrówkach" Roberta Macfarlane'a w wykonaniu Grzegorza Małeckiego uczestnicy wysłuchają na placu Powstańców Śląskich, na rodzie, a "Czarodziejską Górę" Thomasa Manna w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza. Czytać będzie Anna Dereszowska.

Andrzej Zieliński przedstawi fragment opasłego dzieła "Moja walka” Karla Ovego KnausgÅrda w Sky Towerze przy Powstańców, a "Lata z Homerem" Sylvaina Tessona wysłuchać będzie można w wykonaniu Jarosława Boberka w Psim Parku przy ul. Sztabowej 68. Andrzej Konopka przeczyta ”Mapę i terytorium" Michaela Houellebecqa na dziedzińcu Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Kamiennej.

Czytania trwać będą we wszystkich wymienionych miejscach 29 sierpnia w godzinach 14 - 23. Początek każdego spotkania o pełnej godzinie. Warto ułożyć sobie dowolną mapę podróży po literackich zakątkach, tak, by wysłuchać wszystkich dziesięciu fragmentów. Wstęp wolny.

Money. To się liczy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)