RegionalneWrocławWrocław. Dzień Komara. Zamontuj domek dla jeżyków, pozbędziesz się problemu

Wrocław. Dzień Komara. Zamontuj domek dla jeżyków, pozbędziesz się problemu

Wrocław walczy z plagą komarów. Sytuacji nie poprawiają nawet prowadzone regularnie opryski. Wyjściem jest zaproszenie do siebie… jerzyków. Małe ptaki karmią się bowiem komarami.

Wrocław. Dzień Komara. Zamontuj domek dla jeżyków, pozbędziesz się problemu
Wrocław. Dzień Komara. Zamontuj domek dla jeżyków, pozbędziesz się problemu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

19.08.2020 09:36

20 sierpnia 2020 roku obchodzony jest Dzień Komara. Z tej okazji wrocławski operator społecznościowy Mobile Vikings organizuje akcję "Jerzyki zamiast komarów". Przedstawiciele organizacji zachęcają, by na swoich balkonach montować specjalne domki dla ptaków, bo te zjadają w ciągu doby nawet 20 tys. owadów.

Jerzyk to największy sprzymierzeńca człowieka w walce z komarami - bo regularnie się nimi żywi, a zdaniem ekspertów mały ptak potrafi być skuteczniejszy niż chemiczne opryski. Na dodatek, jeżyk nie szkodzi środowisku, a mając lokum na balkonie czy w pobliżu naszego domu potrafi zachować czystość.

Wrocław. Dzień Komara 2020. Zamontuj domek dla jeżyków, pozbędziesz się problemu

Dzień Komara 2020 sprawia, że w czwartek, 20 sierpnia w podwórzu Focus Business Center przy ul. Kościuszki we Wrocławiu będzie można odebrać specjalnie stworzone budki dla jerzyków. Każdy chętny otrzyma też instrukcję dotyczącą malowania i montażu domku dla tych małych ptaków.

- Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Potem zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie - mówi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.

- Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki - dodaje prezes Smolnicki.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)