Wrocław. Budżet Obywatelski 2020. A może tak park dla pięciu osiedli
Projekty tegorocznej edycji obywatelskich inicjatyw, które sfinansuje miasto, już czekają na głosy mieszkańców. Mamy czas do 5 października. Trzeba jednak poważnie się zastanowić, bo znakomitych koncepcji jest w tym roku mnóstwo. Najwięcej takich, które pozwolą na stworzenie więcej terenów zielonych, parków, miejsc wypoczynku na świeżym powietrzu. To nasze preferencje.
25.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:59
Wśród propozycji BO 2020 projekt, który zadowolić może przypuszczalnie największą rzeszę wrocławian. Jeśli na ten pomysł oddanych będzie najwięcej głosów, w centrum miasta powstanie nowy, duży park przylegający do pięciu wrocławskich osiedli. Jego granice wytyczone mają być od terenów przy dworcu PKP, w pobliżu Wroclavii, aż do Partynic.
Serce przyszłego zieleńca Wrocławia to dzisiejszy park Andersa, na granicy osiedla Huby i Powstańców Śląskich oraz ul. Kamiennej. Etap pierwszy projektu zakłada renowację położonej najbliżej Wzgórza Andersa części Klina Południowego.
Teraz ten teren jest zaniedbany, ale, zdaniem autorów projektu, można tu urządzić, na powierzchni 7500 metrów kwadratowych bardzo atrakcyjną, otwartą przestrzeń parkową. W tym celu trzeba połączyć w całość istniejącą infrastrukturę sportową na Wzgórzu Andersa, tereny przy szkołach, lodowisko i korty tenisowe z otwartymi terenami zieleni parkowej i ogrodami działkowymi.
Tak powstać mogłaby wielka polana w środku miasta, z licznymi ścieżkami, kwitnącymi krzewami i elementami małej architektury, takimi jak altany, pergole, mostki, oczka wodne, urządzenia sportowe. Pomysłodawcy proponują, by nowy obszar zieleni nazwać Parkiem 5 Osiedli, Parkiem Centralnym lub Klinem Południowym.
Wrocław. Budżet Obywatelski 2020. A może tak park dla pięciu osiedli
Taka zielona rewolucja ucieszy przynajmniej 100 tysięcy wrocławian, mieszkających na Hubach, Osiedlu Powstańców Śląskich, na Borku, Gaju, Ołtaszynie, Wojszycach i Partynicach. Będą mogli tu spacerować, uprawiać sport, wypoczywać w zieleni.
Pierwszy etap ma kosztować 2 miliony złotych - to najwyższa kwota, jaką można dysponować w ramach WBO. Projekt został oceniony pozytywnie, jednak wymaga nie tylko akceptacji wielu wrocławian w głosowaniu - trzeba jeszcze przeprowadzenia konsultacji z wszystkimi okolicznymi mieszkańcami, bo nie wszyscy uczestniczą w głosowaniu oraz zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Jeśli to się nie powiedzie, zyska Park Andersa, bo na początek założenie przewiduje renowację parkowej nawierzchni na placu zabaw dla starszych dzieci, montaż średniego zestawu do kalisteniki - konstrukcji pozwalających na ćwiczenia siłowe z użyciem masy własnego ciała - przebudowę istniejących placów zabaw, liczących sobie już 20 lat. Wyremontowane też mają być ścieżki i wymienione ławki i kosze. Przybędą stojaki rowerowe.
To tylko jedna z wielu ciekawych propozycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Warto samemu zdecydować, co miastu przysłuży się najbardziej lub co zmieni jakoś życia małych społeczności. Propozycje znaleźć można na stronach WBO, tam też można zagłosować online. Możliwe jest też oddanie głosu w realu, na papierze. Punkty głosowania działają w Centrach Obsługi Mieszkańca (ul. G. Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ 1-8, ul. W. Bogusławskiego 8,10 i al. Kromera 44).