RegionalneWrocławWrocław. Aula Leopoldyńska dostępna tylko do 18 sierpnia. Później rozpocznie się spory remont

Wrocław. Aula Leopoldyńska dostępna tylko do 18 sierpnia. Później rozpocznie się spory remont

Aula Leopoldyńska to jedna z atrakcji Wrocławia. Będzie ona dostępna dla zwiedzających tylko do 18 sierpnia. Później rozpocznie się remont, który potrwa aż półtora roku.

Aula Leopoldyńska
Aula Leopoldyńska
Źródło zdjęć: © wroclaw.pl
Katarzyna Łapczyńska

Remont będzie trwał długo, ponieważ renowacji poddany zostanie ogromny fresk nad audytorium. Tak precyzyjne prace muszą potrwać. Póki co, Aulę Leopoldyńską można jeszcze zwiedzać, ale termin zamknięcia sali dla turystów jest już znany. Turyści będą mogli podziwiać perłę barokowej architektury do 18 sierpnia.

Wrocław. Aula Leopoldyńska dostępna tylko do 18 sierpnia. Później rozpocznie się spory remont

Sala Uniwersytetu Wrocławskiego jest remontowana etapami już od kilku lat. Po renowacji są już ławki, siedziska, podium, balkon chóru, freski nad chórem i we wnękach okiennych. Wkrótce do auli powrócą specjaliści od konserwacji zabytków. - Zajmą się renowacją fresków nad audytorium, nad oknami oraz na tylnej ścianie pod balkonem - zapowiada dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora UWr. ds. konserwacji zabytków.

- Dopiero za kilka tygodni będziemy wiedzieli, ile ocalało oryginalnej materii, a jaką część stanowią XIX- i XX-wieczne przeróbki. Niestety, ta część Auli jest gorzej udokumentowana niż choćby podium. Nawet w zbiorze fotografii Rudolfa Jaguscha jest niewiele zdjęć obejmujących malowidło nad audytorium - dodaje Krzywka.

Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Wiceszef MON o "oczywistej prowokacji"

Aula Leopoldyńska to największa i najbardziej reprezentacyjna część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Została wzniesiona w latach 1728-1732. Projektował ją Christophorus Tausch. W tej chwili turyści mogą zwiedzać salę. Ze względu na to, że Aula Leopoldyńska i Oratorium Marianum pełnią również funkcje akademickie mają w nich czasem miejsce wydarzenia i uroczystości od Muzeum niezależne. Wtedy miejsca te są zamknięte dla zwiedzających.

Prace remontowe i konserwatorskie potrwają od roku do półtorej. Koszt renowacji to około 1,5 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)